Pozor, podľa toho, kedy sa vám končí podporné obdobie, buď o predĺženie poberania podpory musíte žiadať sami, alebo tak spraví Sociálna poisťovňa za vás. Podporné obdobie v nezamestnanosti je možné predĺžiť najskôr od 19. marca a končí sa 31. mája 2021 bez ohľadu na to, v akej fáze bude kríza. Týka sa to aj tých nezamestnaných, ktorým sa obdobie poberania dávky predlžovalo už v minulom roku.
Predĺžené podporné obdobie sa totiž vzťahuje na nezamestnaných, ktorým sa poberanie dávky skončilo, alebo sa ešte len skončí v období od augusta minulého roka do mája tohto roka. Dlhšie poberanie nezamestnaneckej dávky zvýši výdavky Sociálnej poisťovne o 68,7 milióna eur. „Nárok na predĺženie podporného obdobia v nezamestnanosti nevznikne, ak podporné obdobie v nezamestnanosti uplynie po 31. máji 2021,“ upozornila hovorkyňa Sociálnej poisťovne Zuzana Dvoráková.
Podľa odborníka na zamestnanosť Martina Halása však toto opatrenie prichádza neskoro. „Mali sme na tento účel využiť nedočerpané európske zdroje z predchádzajúceho programového obdobia,“ dodáva.
Kedy zaniká nárok na dávku či jej predĺženie?
- dňom vyradenia poistenca z evidencie nezamestnaných
- ak podporné obdobie v nezamestnanosti uplynie po 31. máji 2021
- dňom priznania starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku s invaliditou nad 70 percent
Ak musíte o predĺženie požiadať, kde tak spravíte?
- Ak ste v tej skupine nezamestnaných, ktorí musia o predĺženie poberania dávky požiadať, môžete tak spraviť nielen v Sociálnej poisťovni, ale aj na úrade práce podľa vášho bydliska. Osobitné tlačivo žiadosti o predĺženie podpory neexistuje.
Týka sa to tisícov Slovákov
Predĺženie obdobia poberania dávky v nezamestnanosti by sa malo v marci tohto roka týkať približne 61,6-tisíc osôb, v apríli 66,1-tisíc ľudí a v máji zhruba 24,9-tisíc nezamestnaných. „Priemerná mesačná suma vyplatenej dávky v nezamestnanosti u dotknutej skupiny osôb sa predpokladá na úrovni 450 eur,“ uviedlo ministerstvo práce a sociálnych vecí.
Mali to spraviť už skôr
Martin Halás, Inštitút pre výskum sociálno-ekonomických rizík a alternatív
- Od začiatku pandemickej situácie stratilo prácu už skoro 50-tisíc ľudí. Akékoľvek opatrenia, ktoré vláda prijíma až teraz, sú oneskorené. Plán obnovy ráta s 21 miliardami eur, ktoré bude mať Slovensko k dispozícii do roku 2026. Vláda mala podľa mňa prijať podstatne skôr a podstatne honosnejšie opatrenia na podporu v rámci nezamestnanosti.
Napríklad v rámci dlhodobej starostlivosti, ktoré má vláda aj v Programovom vyhlásení vlády, je možné vytvoriť viac ako 30-tisíc nových pracovných miest. Podporu v nezamestnanosti by bolo potrebné navýšiť a predĺžiť aj dobu poberania dávok. Napríklad nedočerpaných z minulého programového obdobia v rámci eurofondov máme až 8 miliárd eur, ktoré sa mohli od začiatku fungovania vlády pripraviť a použiť práva aj na tieto účely.