Na celom svete, vrátane Slovenska, sa začali na urgentých príjmoch nemocníc stále častejšie objavovať pacienti, ktorí si sami naordinovali ivermektín a predávkovali sa ním. V EÚ sú tablety s ivermektínom schválené na liečbu niektorých parazitických napadnutí červami a používa sa najmä pri liečbe hospodárskych zvierat. Je tak u nás relatívne ľahko dostupný.
Laboratórne štúdie zistili, že ivermektín môže blokovať replikáciu SARS-CoV-2, teda vírusu, ktorý spôsobuje COVID-19, ale pri oveľa vyšších koncentráciách, ako sú v povolených dávkach. Ako vyhlásenie uvádza: „Európska lieková agentúra dospela k záveru, že v súčasnosti dostupné dôkazy nie sú dostatočné na podporu použitia ivermektínu pri covide mimo klinických štúdií.“
Etela Janeková, internistka, však hovorí: „EMA liek nezakázala, iba ho neodporúča, lebo nemá dostatok štúdií.“ Ako Janeková pokračuje, sama používa invermektín ako jeden z viacerých liekov u svojich pacientov. „Z veľkého množstva mojich pacientov žiaden neskončil na pľúcnej ventilácii.“ Dodáva však, že svojich pacientov sleduje aj na laboratórnej úrovni.
Prejavy predávkovania
- problémy s pľúcami a srdcom
- svrbenie kože
- bolesti svalov
- zvýšená srdcová frekvencia
- bolesti hlavy
- horúčka
- žalúdočné ťažkosti
- poškodenie pečene
- kóma
Ako liek funguje?
Marek Kajan, farmaceut a klinický výskumník stránky Očami farmácie
- U bezstavovcov dokáže ivermektín ovplyvniť ich nervové a svalové bunky. Konkrétne kanály, ktoré sa nachádzajú na povrchu jednotlivých buniek. Tým sa zvýši ich priepustnosť a bunka stráca schopnosť vykonávať svoju funkciu. Výsledkom je smrť parazita. A práve tieto kanály a bunky sa nachádzajú aj u ľudí. Sú však v centrálnej nervovej sústave (CNS), ktorú od zvyšku tela oddeľuje špecifi cká bariéra, cez ktorú ivermektín normálne neprechádza. Tým pádom by nám nemal ani uškodiť. To je však v ideálnom stave. Ak človek užije vyššiu dávku, napríklad z nejakého ivermektínu pre kone, prípadne aj humánny, no dávkovanie nekonzultuje s lekárom, hrozí, že to s dávkou prepáli a ivermektín sa dostane aj do CNS, kde môže napáchať zlobu. Výsledkom môžu byť neurologické problémy, kóma až smrť.
Môže pomôcť, ak je podávaný odborne
Miroslava Snopková, viceprezidentka Slovenskej lekárnickej komory
- Lekárnici dôrazne žiadajú verejnosť, aby s podávaním ivermektínu v žiadnom prípade neexperimentovala bez odborného dohľadu. Používanie tohto liečiva v kombinácii s inými bežnými liekmi môže spôsobiť komplikácie. Pokiaľ si pacient svojvoľne nasadí liek ivermektín, tak stúpa riziko, že bude mať poškodenie spôsobené nielen ochorením COVID-19, ale aj inými diagnózami, na ktoré je liečený. Môže napríklad dostať hnačku, v horšom prípade mu liek môže poškodiť aj pečeň.