Máte zaujímavý tip, záľubu alebo fotky, o ktoré sa s nami chcete podeliť? Neváhajte a pošlite nám ich na tip@novycas.sk alebo na WhatsApp na číslo 0918 620 001!
Krampus je v našom ponímaní čert, pochádza z pohanskej tradície. V zahraničí sa pred Vianocami konajú aj Krampuslaufy, teda behy čertov a Andreja oslovili natoľko, že sa bez predošlých skúseností rozhodol vyrobiť vlastnú masku. Zúčastnil sa s ňou aj prvého behu na Slovensku, kde založil aj cech. V civile manažér technickej podpory trávi v dielni všetok voľný čas a vyrobil už 60 hrozivých masiek prepracovaných do posledného detailu.
Svoj prvý Krampuslauf, teda beh čertov, zažil Andrej na návšteve kamaráta v Rakúsku pred takmer 5 rokmi. Ide o alpskú predvianočnú tradíciu, kde sa ľudia prezlečú za čertov. Každé stvorenie v sprievode podľa Andreja znázorňuje zlú vlastnosť ľudí z dediny. Na konci kráča svätý Mikuláš s anjelmi, ktorý ich vyháňa von. „Tento zážitok na mňa tak zapôsobil, že som sa rozhodol priniesť túto krásnu tradíciu aj na Slovensko,“ prezradil Bratislavčan s tým, že sa v roku 2017 zúčastnil prvého behu čertov v Piešťanoch.
„Okamžite som kontaktoval organizátora a súhlasil s účasťou, mal som mu len poslať fotku kostýmu, ktorý som, samozrejme, ešte nemal,“ odhalil s tým, že spolu so známym dali hlavy dokopy a začali vymýšľať, ako by masky vyrobili. Po niekoľkých dňoch v dielni sa im predsa len podarilo zhotoviť kompletné kostýmy. Pre Andreja však zhotovovanie masiek prerástlo do vášne, a preto sa rozhodol založiť aj cech, dnes už občianske združenie, ktoré má v súčasnosti troch členov.
Kostým váži aj 20 kg
Od roku 2017 spravil 60 masiek a vlani sa mu začali ozývať aj prví záujemcovia. „Súčasťou kostýmu je predovšetkým samotná maska, potom kožuch, nohavice, rukavice, topánky a rôzne doplnky ako napríklad reťaze, lebky z umelej hmoty, roľničky, kožené postroje, bič. Celková hmotnosť je asi 20 kg,“ konkretizoval Andrej s tým, že na výrobu potrebuje latexový odliatok, umelé kožušiny a vlasy, farebné spreje, drôty, recyklovaný plast, izolepu či horúce lepidlo.
„Postup výroby si nechám ako tajomstvo svojho cechu. Jednu masku však vyrábam približne 3 - 4 večery. Ak odrátame schnutie, tak jednej maske venujem približne 6 až 8 hodín čistého času,“ uzavrel s tým, že výrobe sa venuje vo svojej dielničke pri dome celoročne, no najviac práce má pred Vianocami. Hrôzostrašné masky sú prepracované do posledného detailu a pri tvorbe sa necháva unášať fantáziou. Inšpiráciu však čerpá aj z kníh s fantasy tematikou či na internete. Od prvého behu v Piešťanoch sa zúčastnil behov v Brne, Blansku, Miroslave, Milevsku či akcií na Trenčianskom hrade.
- ide rovnako ako pálenie Moreny o pohanskú tradíciu
- originálne masky Krampusa (čerta) sú vyrezávané z dreva a sú považované za umelecké diela
- tradícia sa z aplských dediniek rozšírila do Rakúska a Nemecka
- dnes sú Krampuslaufy súčasťou vianočných trhov viacerých európskych miest
- Krampus sa zjavuje 5. decembra ako sprievod sv. Mikuláša
- zlé deti má potrestať a legenda vraví, že sa 22. 12. premení na normálnu ľudskú bytosť a nič si nepamätá