Ministerstvo dopravy vtedy vyhlásilo, že nemá zákonnú možnosť ani financie na priamu pomoc. Nato odbory v spoločnom vyhlásení žiadali o urýchlené prehodnotenie rozhodnutia a o prijatie opatrení. Ministerstvo dopravy však pomoc zamietlo, v dôsledku čoho sa zamestnanci obávajú o prácu a niektorí už dostali výpovede, a tak vyhlásili štrajkovú pohotovosť. Ako to vyzerá v jednotlivých podnikoch?
Dopravný podnik Bratislava (DPB) - Rozdali sme výpovede
Dopravný podnik Bratislava v januári zaznamenal výpadok tržieb 2,5 milióna eur. „Vo februári sme prišli o ďalšie 2 milióny a za marec môžeme opäť čakať výpadok vo výške 2 miliónov eur. Ak nepríde pomoc od štátu, hrozí, že by sme museli pristúpiť k rušeniu ďalších liniek MHD,“ uviedol predseda predstavenstva DPB Martin Rybanský s tým, že už nepremáva 6 menej vyťažených liniek: 7, 94, 191, 192, 196 a 208.
„Zároveň budeme musieť prepustiť ďalších zamestnancov. Zatiaľ sa nám darí vyhnúť hromadnému prepúšťaniu, ale s niektorými kolegami sme sa už museli rozlúčiť. Jediným riešením je teda finančná pomoc od štátu,“ dodal. Podľa jeho slov DPB rešpektuje a plne chápe krok zástupcov zamestnancov, ktorí sa rozhodli vyhlásiť štrajkovú pohotovosť.
„Rozumiem aktivite zástupcov zamestnancov zameranej na získanie podpory pre MHD v najväčších slovenských mestách,“ konkretizoval Rybanský s tým, že o pripravovanej aktivite boli vopred informovaní a viedli na túto tému konštruktívnu diskusiu. Cieľom je aj naďalej poskytovať kvalitnú MHD pre cestujúcich a vyhnúť sa hromadnému prepúšťaniu.
„Ak štát nevyrieši finančnú kompenzáciu, oneskoriť sa môžu niektoré rozšírenia liniek MHD, ako napríklad predĺženie trasy linky 66 do rozvíjajúcej sa východnej časti Mlynských nív, ktoré bolo odložené na neurčito,“ uzavrel s tým, že v DPB pracuje viac ako 2 800 ľudí, no ak situácia bude pokračovať, nevylúčil zmeny...
Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) - Ešte sme sa nikoho nezbavili
Pandémia zasiahla aj dopravcov v Košiciach a tí sa pridali k ostatným podnikom. Potvrdila to Andrea Vindišová, predsedníčka Základnej organizácie Integrovaného odborového zväzu. „V štrajkovej pohotovosti sme od 23. marca. Zatiaľ neuvažujeme o represívnych akciách, ale očakávame od vlády a parlamentu ústretové kroky, aby sme štrajku zamedzili,“ vysvetlila s tým, že zamestnanci sa boja o prácu.
„Vedene aj predstavitelia mesta síce deklarujú, že prepúšťať sa nebude, ale pokiaľ nebudú poskytnuté kompenzácie od štátu, je podľa nás reálne, že k znižovaniu stavov dôjde,“ zhodnotila. Hovorkyňa DPMK Vladimíra Petrušová uviedla, že evidujú výpadok tržieb vo výške 3,15 milióna, no robia, čo môžu, aby udržali miesta. „Nad prepúšťaním zamestnancov neuvažujeme a ani sme nikoho neprepustili. Ďalší vývoj bude závisieť od viacerých okolností,“ prezradila.
Dopravný podnik mesta Prešov (DPMP) - Prepúšťanie nehrozí
Dosad opatrení pocítili aj v Prešove. „Štrajkovú pohotovosť sme vzali na vedomie. Zo strany odborovej organizácie ide o vyjadrenie podpory ostatným dopravným podnikom, ktoré žiadajú od štátu finančnú kompenzáciu za straty, ktoré im vznikli v dôsledku protipandemických opatrení. Štrajková pohotovosť nebude mať vplyv na chod podniku ani na výpravu spojov. Prepúšťanie momentálne nehrozí,“ uviedla Lenka Šitárová z mestského úradu. „Do štrajkovej pohotovosti sme vstúpili na znak solidarity. Ak by podniky dostali pomoc od štátu, bolo by to na prospech zamestnancov aj cestujúcich,“ doplnil odborár Milan Gáll.