Nad vyhľadávaným jahodoviskom sa vznášal opar z parafínových sviečok, mrazivý vzduch ohrievalo zahmlievacie delo a po svitaní sa do boja s nízkymi teplotami pustili aj vrtuľníky. Ani to však nepomohlo a úroda jahôd pripravených na samozber vyšla takmer celá nazmar. Tento rok sa obrátili priamo na tých, ktorí by si lahodné červené plody chceli prísť oberať.
Pestovatelia ovocia a zeleniny s napätím sledujú správy o počasí. Do boja proti nepriaznivým podmienkam investujú nielen čas, ale aj nemalé finančné prostriedky šplhajúce sa do desiatok tisícov eur. Ako prezradili, aj niekoľkohodinový prízemný mráz dokáže zlikvidovať takmer celú úrodu. „Jahody sa preberajú zo zimného spánku. Ak všetko pôjde dobre, o dva mesiace by sme mohli zbierať prvé jahody. So samozberom sme začínali ako prví na Slovensku, už v roku 1995. Na to, aby sme jahody mohli začať v máji zbierať, ich potrebujeme ochrániť pred jarnými mrazmi,“ prezradil Jozef Žatko z ovocinárskej firmy na hornej Nitre s tým, že minulý rok im po mrazivej noci zostali len oči pre plač.
„Kvôli mrazom nám zamrzla až polovica úrody jahôd, a to aj napriek tomu, že sme používali parafínové sviečky, zahmlievacie delo aj helikoptéry, ktoré zahrievajú vzduch,“ zaspomínal J. Žatko, ktorý dodal, že na zničenie úrody stačila jedna chladná noc.
Poukážky na jahody
„Helikoptéry môžu lietať až keď majú dobrú viditeľnosť, čo bolo až od piatej ráno. Napriek nášmu veľkému úsiliu a použitiu týchto prostriedkov nám väčšina jahôd zmrzla a nepodarilo sa nám ich zachrániť,“ povzdychol si J. Žatko. Podľa jeho slov sa technológie proti mrazu stále vyvíjajú, a preto by chceli vyskúšať niečo nové, aby jahody zachránili.
„Chceli by sme nakúpiť netkanú textíliu na prekrytie jahôd a protimrazovú závlahu, ktorá je veľmi efektívna na ochranu proti mrazom. Takáto ochrana na celé pole však stojí okolo desaťtisíc eur, a preto prosíme o pomoc,“ prezradil J. Žatko a obrátil sa na všetkých, ktorí k nim radi chodili, alebo sa len chystajú prísť. „Skúšame prvýkrát predať úrodu vopred, aby sme tak mohli ochrániť ovocie pred mrazmi zakúpením poukážky na samozber,“ prezradil o nápade, s ktorým prišli tento rok.
Kto si zakúpi poukážku na samozber, dostane na jahodovisku nielen jahody v cene zakúpenej poukážky, ale aj zľavu ako prejav vďaky. „Pripravené sú tri poukážky. Pri nákupe 10-eurovej na nákup jahôd ponúkame dodatočnú 8-percentnú zľavu na samozbere a ochránime tak až 350 koreňov jahôd. Za 25-eurovú poukážku bude 10-percentná zľava a ochráni sa až 900 rastlín, pri zakúpení 50-eurovej poukážky ponúkame až 12-percentnú zľavu pri samozbere a ochránime až 2 000 koreňov jahôd,“ opísal smelý plán J. Žatko.