Päť lekárov a šesť zdravotných sestier rozdelili do troch skupín a v nemocnici boli zaradení v 12-hodinových službách na Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny. Jednou z nich bola sestrička Grid Klan z Dánska (47).
„Boli sme veľmi milo prijatí a je o nás dobre postarané. Ľudia sú k nám veľmi priateľskí a nápomocní,“ pochvaľovala si dánska zdravotníčka a dodala: „Sme radi, že tu môžeme byť a môžeme byť podporou pre kolegov z nemocnice. Vždy je to výzva, ísť do inej nemocnice, ale sme zdravotníci. A keď niekto požiada o pomoc a vy viete pomôcť, urobíte to.“
Dánska sestrička priznala, že v obrovskej nemocnici sa spočiatku nevedeli orientovať. „Najskôr sme blúdili, museli sme sa naučiť, ako sa tam pohybovať,“ povedala Grid. „Takisto sme museli poznať, kde sú lieky, pomôcky či vybavenie, ale kolegovia sú veľmi nápomocní a pomáhali nám, ako nájsť veci,“ pokračovala s tým, že doma v Dánsku je situácia s pandémiou stabilná.
„Nemáme až tak veľa ľudí v nemocniciach s covidom, čo je vlastne dôvod, prečo môžeme pomôcť,“ dodala Grid. Banská Bystrica sa im zapáčila a považujú ju za krásne mesto, na požičanom aute sa vybrali aj spoznať okolie. Po príchode zahraničných zdravotníkov museli vyriešiť spoluprácu so slovenskými kolegami.
Išlo napríklad o to, v akom jazyku budú viesť dokumentáciu, či budú na klinike v zmiešaných tímoch, alebo vytvoria vlastnú skupinu pri lôžku pacienta, či zosúladiť a odkomunikovať si postupy pri liečbe, pretože v jednotlivých krajinách sa môžu mierne líšiť. „Samostatnou kapitolou bolo vyriešenie každodennej komunikácie, ale tú nám bravúrne pomáha zvládnuť 9 tlmočníkov - dobrovoľníkov. Každopádne, príchod a pôsobenie zahraničného tímu si veľmi vážime a ďakujeme im, že podporujú vyčerpaných kolegov na Slovensku,“ uviedla hovorkyňa nemocnice Ružena Maťašeje.