Navaľnyj sa podľa svojej právničky Oľgy Michajlovovej nedávno začal sťažovať na silné bolesti chrbta a tento týždeň mu znecitlivela noha. Štyridsaťštyriročného Navaľného síce vyšetril neurológ, ten mu však nevysvetlil príčinu jeho zdravotných problémov a predpísal mu len bežný ibuprofen, priblížila právnička.
Podľa Michajlovovej jej vedenie väzenského zariadenia neumožnilo stretnúť sa s Navaľným. "Nevieme, kde sa Alexej Navaľnyj nachádza a prečo ho skrývajú pred jeho právnikmi" napísal na Facebooku Navaľného blízky spolupracovník Leonid Volkov. Podľa Marije Pevčich, ktorá vedie investigatívny tím v Navaľného nadácii FBK, je väznený politik v ohrození života.
"Myslíme si, že Navaľného život je v ohrození a vyžadujeme, aby bol jeho právnikom okamžite umožnený prístup k nemu," napísala Pevčich na Twitteri. Ruské úrady 12. marca oznámili, že Alexeja Navaľného previezli do nápravného tábora č. 2 (IK-2) v meste Pokrov vo Vladimirskej oblasti.
Navaľnyj, ktorý je najvýraznejším oponentom prezidenta Vladimira Putina, bol 17. januára uväznený po návrate z Nemecka, kde sa päť mesiacov zotavoval z otravy nervovoparalytickou látkou novičok. Vo februári mu zmenili pôvodne podmienečný trest väzenia vynesený v kauze údajnej sprenevery na nepodmienečný.
Vzhľadom na čas, ktorý už strávil v cele predbežného zadržania a v domácom väzení, si bude musieť vo väzení odsedieť dva a pol roka. Navaľného zatknutie vyvolalo v celom Rusku sériu protestov, ktoré vytiahli do ulíc desaťtisíce ľudí. Úrady zadržali asi 11 000 z nich, mnohí dostali pokutu alebo trest odňatia slobody v rozmedzí od sedem do 15 dní. Ruskí predstavitelia odmietli požiadavky USA a Európskej únie na oslobodenie Navaľného a zastavenie represií voči jeho podporovateľom.