Informovala o tom agentúra AFP pripomínajúc, že Kanada sa tak pridala k Spojeným štátom i Európskej únii, ktoré tento mesiac na Rusko takisto uvalili nové sankcie.
"Ruská vláda ustavične preukazuje neochotu rešpektovať základné práva svojich občanov," povedal kanadský minister zahraničných vecí Marc Garneau. Uviedol, že Kanada a jej spojenci budú naďalej vyvíjať tlak na Moskvu s cieľom dosiahnuť, aby prepustila Navaľného a jeho nezákonne zadržaných stúpencov. "Hrubé porušovanie ľudských práv v Rusku nezostane bez odozvy," dodal.
Kritika Kremľa a bojovníka proti korupcii Navaľného (44) zadržali 17. januára okamžite po návrate do Ruska z Nemecka, kde sa liečil z vlaňajšej otravy nervovoparalytickou látkou novičok. Následne ho vo februári odsúdili v dvoch procesoch - v prípade ohovárania veterána z druhej svetovej vojny i v rámci odvolacieho konania v kauze Yves Rocher, v ktorej mu súd potvrdil nepodmienečný trest väzenia. Po skrátení trestu o čas strávený vo väzbe bude Navaľnyj vo väzení dva roky a šesť mesiacov.
Kanadské sankcie sa týkajú šéfa ruskej tajnej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) Alexandra Bortnikovova, šéfa Vyšetrovacieho výboru Ruskej federácie (Sledkom) Igora Krasnovova či šéfa ruskej Federálnej služby pre výkon trestu (FSIN) Alexandra Kalašnikovova.
Rusko sankcie odsúdilo a prisľúbilo odvetné kroky. "Je samozrejmé, že tento nepriateľský krok, ktorý poškodzuje už aj tak zložité bilaterálne vzťahy, sa nezaobíde bez adekvátnej odpovede," uviedlo ruské veľvyslanectvo v Ottawe. "Ottawa by mala myslieť na svoje vlastné porušovania ľudských práv vrátane systematického násilia voči (svojim) pôvodným obyvateľom a prejavom rasovej diskriminácie," uviedla ambasáda, ktorú citovala agentúra RIA Novosti. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov sankcie označil za nelegálne.