Rezort školstva má dočasne viesť minister financií Eduard Heger (OĽANO) a rezort diplomacie zas minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO).
Korčok prevzal podľa slov prezidentky rezort diplomacie po období, keď sa proklamovaná zahraničnopolitická orientácia republiky nie vždy zhodovala s konkrétnymi činmi a postojmi reprezentantov štátu. Jeho príchodom na post ministra sa podľa nej výrazne posilnila snaha o jednotu v zahraničnopolitickom pôsobení. Ocenila dôslednosť, s akou Korčok v zásadných otázkach zahraničnej politiky vychádzal, pričom rešpektoval princípy medzinárodného práva a partneri tak mohli považovať Slovensko za spoľahlivého partnera. „Vysoko hodnotím aj vašu reakciu na skutočnosti, ktoré ste vyhodnotili ako zasahovanie do našich vnútorných záležitostí. Z pohľadu výkonu mojich ústavných kompetencií v zahraničnej politike sme boli najbližšími partnermi a na vaše postoje som sa vždy mohla spoľahnúť. Latku výkonu ministerského mandátu ste svojou činnosťou postavili skutočne vysoko," podotkla Čaputová.
Gröhling sa podľa hlavy štátu potýkal s problémami, ktoré najlepšie ilustruje fakt, že bol v povojnovej histórii prvý minister školstva, počas pôsobenia ktorého boli školy väčšinu času zatvorené. Zdôraznila, že na takú situáciu rezort nebol a ani nemohol byť pripravený. Je preto podľa nej pochopiteľné, že sa prístupy a riešenia hľadali za pochodu a vyžadovali si obrovské množstvo práce.
„Príbehy o tom, aké prekážky sa museli pri hľadaní inovatívnych prístupov prekonávať, sú známe a je obdivuhodné, čo všetko pri online vyučovaní napokon učitelia zvládli v záujme toho, aby naše školy aj v koronakríze plnili svoje poslanie. Chcela by som osobitne oceniť, že vami vedené ministerstvo využilo leto na dôslednú prípravu na očakávanú druhú vlnu pandémie a spoločne s epidemiológmi pripravilo zrozumiteľný nástroj v podobe školského semafora, ktorý ste aj úspešne v septembri spustili," doplnila prezidentka. Váži si, že v pláne obnovy je ministerstvom školstva vypracovaný kvalitný dlhodobý reformný zámer na použitie 800 miliónov eur určených na vzdelávanie novej generácie, od škôlkárov až po doktorandov.
Prezidentka dodala, že obaja odchádzajú od rozrobenej práce, čo nepovažuje za ľahké rozhodnutie. „Svoje demisie podávate nielen ako vyjadrenie individuálneho rozhodnutia, ale aj ako prejav stanoviska politickej strany, ktorá vás do vlády nominovala, a ktorá už dnešným dňom nemá v kabinete zastúpenie. Vaše rozhodnutie však plne rešpektujem a želám vám veľa úspechov v ďalšom pôsobení," uviedla v príhovore.
Gröhling na tlačovej konferencii po podaní demisie konštatoval, že Slovensko potrebuje v tomto náročnom období vedenie krajiny, ktoré je pokojné a rozvážne. „My by sme mali ľudí spájať a nie rozdeľovať, my by sme mali situáciu upokojovať a nie vyhrocovať, my by sme mali konštruktívne spolupracovať a nie na seba útočiť," zdôraznil. SaS deklarovala, že ak nenastane zmena vládnutia, tak jej ministri podajú demisiu, a preto ju dnes podľa svojich slov podal aj on. Je rád, že rezort školstva môže odovzdať práve Hegerovi, pre ktorého bolo vzdelávanie prioritou. Verí, že školstvo ostane prioritou celej vlády.
Korčok priblížil, že ako diplomat vie, čo politika znamená, preto sa rozhodol podať demisiu ako reakciu na vnútropolitickú situáciu a na to, že SaS zaujala jasný postoj k tomu, ako zrekonštruovať vládu.
Predseda SaS Richard Sulík sa obom poďakoval za odvedenú prácu. „Som veľmi rád, že patrili k najlepším ministrom tejto vlády, v podstate vo všetkých hodnoteniach," podčiarkol šéf liberálov.
Gröhling a Korčok oznámili svoju demisiu v stredu (24. 3.). Nasledovali tak predsedu SaS Richarda Sulíka. Ten podal demisiu po tom, ako premiér Igor Matovič (OĽANO) v nedeľu (21. 3.) oznámil ochotu odísť z funkcie a pôsobiť ako člen vlády. Určil si na to viacero podmienok, medzi nimi aj odchod Sulíka z vlády. SaS už skôr dala premiérovi do stredy ultimátum na odchod z funkcie. Hrozí odchodom z koalície.
Demisiu už podali ministri zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) a práce Milan Krajniak (Sme rodina). Odišla aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, odchod nevylúčila vicepremiérka Veronika Remišová (obe Za ľudí).
Matovičova vláda je v kríze, prepukla po nákupe vakcíny Sputnik V. Napätie v nej bolo dlhodobo. SaS a Za ľudí vyzvali na rekonštrukciu vlády a výmenu premiéra. Liberáli chcú aj úplný odchod Matoviča z vlády. Koaličné strany naďalej hovoria o zachovaní štvorkoalície. Šéf parlamentu a hnutia Sme rodina Boris Kollár pripustil predčasné voľby, ak sa kríza nevyrieši do konca budúceho týždňa. Koaličné strany však predčasné voľby odmietajú. Prezidentka Zuzana Čaputová vyzvala premiéra na demisiu.