Môže za to aj tím z Panza Robotics, ktorý u nás vyvíja štvornohého robota pripomínajúceho psa. Zakladateľ spoločnosti Radoslav Balajka však hovorí skôr o mačkovitej šelme. Dizajnéri sa inšpirovali japonským origami a vývojári pracujú na prototype. Na čo všetko bude slúžiť?
Myšlienka vyvinúť a zostrojiť autonómneho štvornohého robota skrsla v hlave zakladateľa spoločnosti Panza Robotics Radoslava Balajku. „Mám skončenú strednú aj vysokú školu strojnícku a robotika ma vždy zaujímala. Bola však skôr iba moje hobby, nakoľko som predtým 15 rokov pôsobil v oblasti softvéru pre e-commerce,“ prezradil s tým, že minulý rok sa rozhodol urobiť zo svojho koníčka zamestnanie.
Cieľom slovenského tímu je vyvinúť smart robota, ktorý bude určený na komerčné využitie. Štvornožec dostal meno Artaban podľa psa prezlečeného za líšku vo filme o Fantomasovi. „Artaban je primárne určený na vykonávanie rutinných alebo nebezpečných činností v rôznych oblastiach priemyslu,“ doplnil s tým, že by ho skôr prirovnal ku gepardovi a v súčasnosti pracujú na prototype.
„Po jeho dokončení plánujeme začať testovanie u prvých potenciálnych klientov. Bude nasledovať množstvo zmien a vylepšení, vývoj Artabana sa vlastne nikdy neskončí,“ dodal Balajka s tým, že počas budúceho roka by radi spustili malosériovú výrobu. Prvými klientmi budú podľa neho aj kvôli vyššej cene - viac ako 40-tisíc € - pravdepodobne väčšie firmy. Ak by však bol o Artabana záujem, uvažovali by aj nad menším modelom do domácností.
Vývoj zhltol takmer milión
Dizajn navrhol tím z trnavského štúdia Pergamen. „Nechceli sme, aby návrh skĺzol do trendových bytových polygónových dekorácií, a tak sme sa inšpirovali anatómiou mačkovitých a psovitých šeliem a japonskými papierovými skladačkami origami,“ odhalil dizajnér Juraj Demovič s tým, že na návrhu pracovali 3 mesiace, no čaká ich ešte veľa práce na detailoch.
V porovnaní s kolesovými robotmi má Artaban 4 nohy a unikátnu konštrukciu, vďaka ktorým si hravo poradí s nerovným terénom, šikmou plochou či chôdzou po schodoch. „Menšiu prekážku do výšky 20 cm môže preskočiť, vyššiu obíde. Pre zvládanie najnáročnejších úloh sa však dá ovládať aj diaľkovým ovládacím panelom,“ konkretizoval zakladateľ Panza Robotics s tým, že sa Artaban bude vyrábať na Slovensku.
„Chceli by sme, aby aj všetky jeho súčiastky pochádzali od nás. Chceme ukázať, že Slovensko nie je len „montážna hala”, ako je často označované v médiách, ale špičkové produkty tu vieme aj od základu navrhnúť,“ uzavrel Balajka s tým, že aj preto spolupracujú so Slovenskou technickou univerzitou.
Na čo sa Artaban môže hodiť:
- Kontrola pohybu, monitoring, zabezpečenie a dokumentácia priemyselných areálov
- Kontrola únikov plynu, tepla, ropy alebo iných nebezpečných látok
- Pohyb v nebezpečnom teréne (bane, zemetrasenia, požiar, nástražné systémy, vysoké teplo, radiácia)
- Kontrola toxicity na odpadových skládkach
- Laserové 3D skenovanie stavieb (zachytenie a sledovanie postupu výstavby v interiéri aj exteriéri)
- Kontrola a monitoring technického stavu potrubí, elektrických vedení a ich koridorov
- Pomoc pre požiarnikov, políciu a pod.
Parametre:
výška: 60 cm
hmotnosť: 40 kg
dĺžka: 1 m