Majitelia záhrad si, samozrejme, vyberú možnosť stráviť čas práve tam. A dobre robia, pretože práve teraz je vhodný čas na jarnú prípravu budúceho potešenia. Čo treba urobiť, aby vás vaša súkromná príroda celý rok tešila? A čo je vhodné kedy nasadiť? Nový Čas sa opýtal odborníka Miroslava Gombíka zo záhradníctva Kulla.
V tomto koronovom období je príroda jedna z minima vecí, ktoré môžeme vo voľnom čase robiť. Keď vyjde slniečko, lekári odporúčajú vystaviť sa jeho lúčom, ktoré dostávajú do tela vitamín D – významného pomocníka imunity. Štastní majitelia záhrad tak môžu spojiť príjemné s ešte príjemnejším a venovať sa svojmu koníčku – rastlinám. Trocha opatrnosti je však namieste.
„Na jar sú pre rastliny nebezpečné ranné mrazy,“ varuje odborník Miroslav Gombík a dodáva: „Nebezpečné môžu byť aj pre muškáty na balkóne, je dobre ich prikryť, keď mrazy hrozia.“ Ako ďalej pokračuje, keďže bola slabá zima, je vhodné ošetriť rastliny proti škodcom a chorobám. A čomu ďalšiemu by ste ešte mali venovať pozornosť?
Zelenina
- Skontrolujte zeleninové záhony po zime.
- Odstráňte zimujúcu zeleninu z minulého roka.
- Pripravte záhony na jarnú výsadbu - parenisko, skleník, fóliovník.
Tip odborníka: Skôr, ako zeleninovú priesadu vysadíte von, musíte si ju predpestovať. Proces predpestovania trvá asi 4 - 6 týždňov a ako prvé vysievajte koreňovú a cibuľovú zeleninu.
Stromy
- Urobte jarný rez - odstráňte vyschnuté, poškodené vetvy a výhonky. Takéto oživenie potrebujú najmä jadroviny, kôstkoviny a bobuľoviny. Jarný rez urobte najneskôr do času pučania nových pukov.
- Výsadba ovocných stromov najskôr vysádzajte teplomilnejšie ovocné dreviny, ako sú marhule či broskyne.
- Prihnojenie - na každý ovocný stromček je iný druh hnojiva. Slabé prírastky či žlté listy môžu naznačovať, že by ste mali stromy prihnojiť.
- Ošetrovanie proti škodcom - nezabudnite na včasný postrek, predovšetkým proti prezimujúcim škodcom a kvetovke jabloňovej.
Tip odborníka: Jar, tak ako aj jeseň, sú vhodným obdobím na vysádzanie stromčekov a kríkov. Každú rastlinu je vhodné prihnojiť jarnými hnojivami s vysokým obsahom hnojiva, prípadne použiť dlhotrvajúce hnojivá. Okrem hnojiva treba aj zalievať.
Kríky
- Odstráňte poškodené časti.
- Pukliny od mrazu alebo ohryzy od zveri ošetrite.
- Minuloročné výhonky zrežte na dva až tri puky.
- Silné výhonky skráťte asi o štvrtinu.
- Sadiť začnite najskôr drobné ovocie, ako sú ríbezle a egreše.
- Keď sa oteplí, pustite sa do sadenia liesok, bambusu alebo viniča.
Tip odborníka: Okrasné kríčky ako napríklad aj ruže sa majú skôr strihať vo februári, ale ak niekto nestihol, dá sa to ešte aj teraz. Je to však už len tak-tak, lebo začínajú pučať. Vystrihávame staršie konáre a nechávame mladé, tenšie a zdravšie.
Kvety
- Trvalkové záhony prekyprite.
- Ruže prihnojte a odstráňte burinu.
- Do záhonov vysaďte trvalky, okrasné dreviny alebo bylinky.
Tip odborníka: Môžeme vysádzať dvojročné rastliny, to znamená sirôtky, primulky, prvosienky a ďalšie. Sadíme aj cibuľoviny, ako sú napríklad irisy a gladioly. Také letné. Na narcisy a tulipány je neskoro, tie sa sadia na jeseň.
Trávnik
- Pohrabte odumretú trávu, vetvičky a zoschnuté lístie.
- Odstráňte krtince a vyrovnajte nerovnosti.
- Prevzdušnite ho odstránením machov, buriny aj odumretej starej trávy.
- Pri prvom kosení nechajte trávu vyššie než obyčajne, aby rástla a bola trvanlivá.
- Na holých miestach, kde tráva nerastie, zopakujte výsadbu - pôdu pohnojte a zrýľujte. Trávne semeno rozdeľte na dve časti, prvú časť vysejte na celú plochu jedným smerom, druhú kolmo na ňu. Semená zapravte do zeme do hĺbky 1 cm a pritlačte.
Tip odborníka: V tomto mesiaci by som mal záhradu pripraviť. Zapracovať hnojivo, či už organické, alebo anorganické. Pôdu poriadne prerýľovať. Môžem si pripraviť rastliny v skleníku, kvetináči či parenisku. Tam použiť odľahčený substrát vhodný na výsev. Na hnojenie trávnika sú vhodné štartovacie hnojivá s veľkým obsahom dusíka.