Už na jeseň minulého roka sa touto myšlienkou zaoberal primátor Matúš Vallo a vo štvrtok sa táto téma dostala na pretras na zasadnutí zastupiteľstva Bratislavy. Verdikt bol nemilosrdný. Kone s mužmi zákona v sedlách tak už v meste onedlho neuvidíme, no čo sa stane s ušľachtilými zvieratami?
Jazdecká polícia bola podľa vedenia magistrátu príliš drahá paráda. „Rozpočet je 180- až 200-tisíc eur. Je tam, myslím, päť koní a sedem ľudí. Každý kôň môže robiť hodinu či dve. Je to podľa mňa paráda, na ktorú momentálne nemáme,“ uviedol v októbri minulého roka Matúš Vallo. Počkať si však chcel na názor nového náčelníka mestskej polície Miroslava Antala, ktorý do funkcie nastúpil v januári. Verdikt zastupiteľstva sa tak pre mestskú jazdeckú políciu stal definitívnym!
Hlavné mesto tak onedlho príde o jazdeckú mestskú políciu, ktorá hliadkovala v lesoparku či v uliciach hlavného mesta na koňoch. „Cieľom organizačných zmien je viac policajtov v uliciach a menej v kancelárii,“ dodal Vallo.
„Je to ťažké rozhodnutie, okrem samotnej hliadkovej činnosti prítomnosť hliadok na koni v lesoparku alebo v našich uliciach, pochopiteľne, mnohým obyvateľom prinášala radosť. V snahe čo najefektívnejšie využiť dostupné zdroje na zlepšenie hliadkovania a bezpečnosti v Bratislave však čísla jednoducho nepustia,“ skonštatoval s tým, že tri z piatich koní majú podľa jeho slov negatívne veterinárne posudky na ďalšie pôsobenie. „V priemere dokáže príslušník pešej alebo motorizovanej hliadky tráviť dvojnásobok času počas služby hliadkovaním v teréne oproti príslušníkovi na koni,“ odhalil s tým, že jazdec na koni počas 12-hodinovej služby hliadkuje tri hodiny a v prípade, že je možné počas služby presedlať na iného koňa, ďalšie tri. Počas rovnakej 12-hodinovej služby dokáže príslušník pešej či motorizovanej hliadky stráviť 11 hodín hliadkovaním v teréne.
Kde skončí 5 zvierat?
Areál jazdeckej polície zostáva vo vlastníctve mesta. „Bratislavská zoologická záhrada v spolupráci s Mestskými lesmi pripravuje projekt, ktorý počíta aj so sprístupnením areálu pre verejnosť s cieľom rekreácie,“ prezradil Vallo. „Zoo zároveň prevezme starostlivosť o kone, ktoré teraz slúžia v Policajnom zbore, a vhodným spôsobom ich zapojí do budúcej rekreačnej funkcie areálu,“ spresnil primátor s tým, že mestská polícia bude aj naďalej strážiť lesopark, či už pešo, na elektrických štvorkolkách, respektíve motorkách.
Policajti, ktorí slúžia v rámci jazdeckej polície, zostávajú súčasťou mestskej polície. „Vzhľadom na ich odborné znalosti a skúsenosti sa budú naďalej venovať práci so zvieratami v útvare kynológie a ich miestna a osobná znalosť bude využívaná aj na prácu v lesoparku,“ doplnil.
Zbytočná jednotka
Náklady: 200 000 €
Počet koní: 5
Nasadenie: dohliadanie na poriadok v parkoch v centre
Denná služba: jeden kôň je v teréne 2-hodiny
Počet policajtov: 7