Konzílium odborníkov sa dohodlo na tvz. veľkonočnom desatore: obmedziť stretnutia, odložiť šibačku a kúpanie či zúčastňovať sa bohoslužieb virtuálne.
Profesor Krčméry sa pridal s prosbami na občanov: "Toto dodržiavanie je 90 % úspechu," uviedol a doplnil, aby sme sa počas pobytu v prírode nestretávali s ľuďmi, ktorých nepoznáme. K tomu dodal, aby sme takéto aktivity vykonávali len v rámci okresu. "Toto je tiež veľká prosba," poukazujúc na to, že každý veľký sviatok je zároveň veľkou hrozbou pre šírenie koronavírusu.
Medzi ďalšie opatrenia, resp. prosby odborníkov patrí nosenie rúšok (v exteriéri) a to aj pri športe, v interiéri zostávajú platné respirátory, nenavštevovanie príbuzných, ktorí sa po príchode zo zahraničia nachádzajú v karanténe. Rovnako vyzývajú, aby sme nenavštevovali starých rodičov, hoc sú aj zaočkovaní. Slovo si potom opäť zobral minister Heger, ktorý, niekoľkokrát zopakujúc slovo "prosím", vyzval ľudí na dodržiavanie odporúčaní, "aby sme túto Veľkú noc dobre zvládli." Heger zdôraznil, že nechcú ísť cestou represií a strachu. "Ak zopakujeme Veľkú noc z minulého roka, máme dobré vyhliadky," pripomenul úspešnú sebadisciplínu občanov z minuloročných veľkonočných sviatkov. "Sme zástancami nesprísňovať, ale ani uvoľňovať," potvrdil Krčméry.
"Ten veľký boj sa udeje práve cez Veľkú noc, ale výsledky sa dozvieme až potom," uviedol Heger s tým, že až 8 dní po sviatkoch budeme vedieť, či sme tento boj zvíťazili. "Ale ja verím, že áno," dodal optimisticky.
Hlavný hygienik Ján Mikas sa k prosbám na občanov pridal s tým, že má informácie o ďalšom lietadle smerujúcom do Egypta, o ľuďoch, ktorí porušujú opatrenia.
Odborníci požiadali obchodníkov o reguláciu počtu ľudí v obchodoch. Chcú tak znížiť riziko nákazy. Seniorom i zdravotne ťažko postihnutým odporúčajú, aby na nákupy využili hodiny, ktoré sú pre nich v obchodoch vyhradené. Odporúčaniami konzília odborníkov sa bude budúci týždeň zaoberať aj pandemická komisia.