Tento virtuálny summit sa bude konať 22. a 23. apríla za účasti 40 pozvaných svetových lídrov. Informovala o tom v piatok agentúra AP, ktorá sa odvolala na nemenované zdroje z ministerstva zahraničných vecí USA.
Zdroje dodali, že USA si od podujatia sľubujú, že pomôže formovať, urýchliť a prehĺbiť globálne úsilie o zníženie spotreby fosílnych palív prispievajúcich k zmenám klímu. Summit by mal byť návratom Washingtonu do popredných línií v rámci boja proti zmenám podnebia spôsobeným človekom. Prezident Biden sa takto podľa AP snaží aj oživiť fórum hlavných svetových ekonomík v oblasti boja proti klimatickým zmenám, ktoré jeho predchodca Donald Trump nevyužíval - na rozdiel od Georgea W. Busha či Baracka Obamu.
Trump počas svojej vlády bagatelizoval obavy vedcov z následkov zmeny klímy a jedným z jeho prvých krokov v úrade bolo oznámenie, že Spojené štáty odstúpia od parížskej klimatickej dohody z roku 2015. AP pripomenula, že avizovaná aprílová schôdzka bude po viac ako štyroch rokoch prvou významnou medzinárodnou diskusiou o klíme, ktorú povedie americký líder. Na rozdiel od Trumpa pokračovali politici v Európe a inde vo svete v uplynulých rokoch v diskusiách o nástrojoch boja proti zmene klímy, dodala AP.