Ide tak o poslednú reakciu Pekingu na pondelňajšie koordinované sankcie EÚ, Británie, Spojených štátov a Kanady voči čínskym predstaviteľom a subjektom v súvislosti s porušovaním práv tamojšej moslimskej menšiny Ujgurov v provincii Sin-ťiang.
Čína v reakcii na sankcie krajín Západu namierené voči štyrom čínskym predstaviteľom neskôr uvalila sankcie na desať európskych predstaviteľov a štyri subjekty. Na protest proti sankciám Pekingu si čínskych veľvyslancov predvolali Taliansko, Belgicko, Francúzsko, Nemecko, Dánsko či Litva.
Najnovšie Peking na zoznam sankcionovaných osôb pridal aj dvoch členov americkej komisie pre medzinárodnú náboženskú slobodu Gayle Manchinovú a Tonyho Perkinsa, ako aj kanadského poslanca Michaela Chonga.
Na tieto osoby a kanadský parlamentný výbor sa vzťahuje zákaz obchodovania s čínskymi občanmi a inštitúciami, ako aj zákaz cestovania do Číny, Honkongu a Macaa. Uviedol tak rezort čínskej diplomacie, ktorý zároveň obvinil USA a Kanadu z uvalenia sankcií na základe "fám a dezinformácií".
Čínska vláda len v piatok ohlásila sankcie voči deviatim britským osobnostiam a štyrom inštitúciám, ktoré podľa nej zlomyseľne šírili klamstvá a dezinformácie v súvislosti s tým, ako Peking zaobchádza s Ujgurmi.
Na sankčnom zozname sa tak okrem iných zákonodarcov ocitli aj predseda zahraničného výboru Dolnej snemovne britského parlamentu Tom Tugendhat či bývalý líder Konzervatívnej strany Iain Duncan Smith.