Odfotili ste supermesiac? Pošlite nám vaše zábery na mail tip@novycas.sk!
Na tento úkaz sa vždy teší aj astrofotograf Tomáš Slovinský (26). Ako sa podľa neho nachystať na nasnímanie dokonalého záberu?
Supermesiac sa na oblohe zjavuje každý rok, vždy, keď je Mesiac v splne a zároveň je v tzv. perigeu, najbližšie k Zemi. „Toho roku uvidíme supermesiac až štyrikrát - v marci, apríli, máji a dokonca aj v júni,“ vysvetlil Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV. Za jeho rôzne sfarbenie môže stav atmosféry.
Na fascinujúci úkaz sa vždy teší aj astrofotograf Tomáš Slovinský (26), ktorého fotky nočnej oblohy už niekoľkokrát zaujali aj odborníkov z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA).
„Fotografovať Supermesiac je niečo úplne iné, ako fotiť napríklad meteorické roje, kométu či mliečnu cestu. Tu sa snažím uloviť čo najväčšiu tmu, zatiaľ čo fotky Supermesiaca sa dajú robiť aj z prostredia veľkomesta, čo dáva veľa možností na krásne kompozície. A najkrajšie je to pri jeho východe, čo teraz v marci bude po osemnástej hodine hneď po západe slnka,“ prezradil cez víkend.
Čím bude Mesiac stúpať vyššie nad obzor, tým viac bude meniť svoju farbu, od červenooranžovej cez žltú až po nádherne belavú. Ako vraví, treba si vopred pripraviť miesto a kompozíciu a potom už len čakať. „Na fotografovanie nám stačí obyčajný fotoaparát, najlepšie s objektívom s väčšou ohniskovou vzdialenosťou. Moja posledná fotka Supermesiaca je z apríla minulého roku, kde mi zapózoval aj môj psí parťák,“ dodáva.
Supermesiac alebo superspln nastáva vtedy, ak je Mesiac na svojej eliptickej obežnej dráhe k Zemi bližšie ako 360-tisíc kilometrov, a preto sa nám javí až o 11 % väčší.