Ceny klesli o 0,6 %
- Za tohtoročný veľkonočný nákup potravín by mohli Slováci zaplatiť menej ako vlani. Dôvodom sú nižšie ceny potravín a nealkoholických nápojov ako pred rokom, a to o 0,6 %. Oproti vlaňajšiemu roku platíme momentálne menej za ovocie a zeleninu, a to v priemere o päť percent. Medziročne je o 1,4 % lacnejšie aj mäso, pričom cenovky na bravčovom mäse sú nižšie ako pred rokom cca o 13 %.
Zlacnenie nealka je len dočasné
Lucia Morvai, Asociácia výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd
- Pokles cien nealkoholických nápojov považujeme za dočasný jav spôsobený predovšetkým vysokou konkurenciou maloobchodných predajcov a snahou získať zákazníka. Je to reakcia na zmenu správania sa spotrebiteľa, ktorý v súčasnosti uprednostňuje väčšie a komplexnejšie nákupy v dlhších časových intervaloch. Zvýšenie nákladov na triedený zber sa môže v plnom rozsahu preniesť do cien výrobkov, a to až do výšky dvaapolnásobku súčasného recyklačného poplatku. Z tohto dôvodu považujeme aktuálny vývoj za krátkodobý jav a, naopak, môžeme očakávať zvýšenie cien nealkoholických nápojov v strednodobom období.
Ignorácia agra v Pláne obnovy sa vypomstí
- Ceny potravín sú ovplyvnené viacerými faktormi, ako sú cena energií, cena surovín, sezónnosť, náklady na personál a závisia aj od vývoja na európskom a svetovom trhu. Nehovoríme iba o samotných potravinách, ale aj napríklad vstupov do výroby, kde napríklad sledujeme zdraženie kŕmnych zmesí pre zvieratá, čo môže ovplyvniť počas roka aj cenový vývoj v niektorých komoditách.
Veľa bude závisieť aj od toho, ako budú jednotlivé európske trhy pristupovať k oživeniu ekonomiky. Je to aj o pomoci agropotravinárskemu priemyslu zo strany jednotlivých štátov, kde Slovensko, žiaľ, dlhodobo zaostáva. Kým iné krajiny vyčlenili veľký objem financií na pomoc v rámci pandémie a zahrnuli vlastný agropotravinársky priemysel aj do Fondu obnovy EÚ, Slovensko v tomto smere zaostáva a domáci agropotravinársky priemysel ani nezahrnulo do tejto pomoci. Toto môže mať negatívny dosah na konkurencieschopnosť slovenských poľnohospodárov a potravinárov.
Aj cena mäsa pôjde hore
- Slovenský zväz spracovateľov mäsa predpokladá skôr rastúci trend cien bravčového mäsa a mäsových výrobkov. Tento stav zároveň potvrdzujú aj výsledky už zrealizovaných aukcií na Nemeckej burze, ktorej vývojom sa trh riadi. Postupný, ale intenzívny nárast cien bravčových jatočne upravených tiel v priebehu štyroch po sebe nasledujúcich týždňov až na úroveň 1,50 €/kg znamená nárast ceny až o 26 %.
Predpokladáme, že okrem zvýšeného dopytu Číny po bravčovom mäse budú mať vplyv na nárast ceny bravčového mäsa a mäsových výrobkov aj medziročný nárast úrovne minimálnej mzdy na hodnotu 623 €, čo predstavuje zvýšené prevádzkové náklady výrobcov a zmena spotrebiteľského správania z dôvodu pandémie.