Podľa zdieľaného príspevku tak "polícia dala najavo, že stojí za svojím národom" a video malo byť nakrútené 20. marca 2021. V skutočnosti však pochádza z decembra 2013. Talianske orgány navyše odmietli tvrdenia, podľa ktorých mali policajti vyjadriť podporu protestujúcim. TASR na dezinformácie upozorňuje v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP.
AFP pomocou reverzného vyhľadávania na základe záberov z videa z facebookového príspevku dohľadala dlhšiu verziu, ktorá bola uverejnená na YouTube 9. decembra 2013 talianskym denníkom Il Fatto Quotidiano. Video malo taliansky názov, ktorý možno preložiť ako: "Turín, policajti skladajú po strete s demonštrantami svoje helmy: ľudia na námestí tlieskajú".
Dátum uverejnenia 9. decembra 2013 dokazuje, že obrázky z príspevku nemajú nič spoločné s pandemickou krízou spôsobenou vírusom SARS-CoV-2. Keďže v príspevku z 21. marca 2021 sa píše, že polícia mala urobiť gesto "včera", teda 20. marca 2021, príspevok AFP ohodnotila ako nepravdivý.
Demonštráciu z videa organizovalo hnutie "Forconi" (v preklade "Vidly"), ktoré protestovalo proti vysokým daniam, úsporným opatreniam, byrokracii a Európskej únii. V článku denníka Il Fatto Quotidiano sa o tejto demonštrácii písalo, že sňatie prilieb zo strany policajtov bolo "neobvyklým činom". Jeden z vodcov hnutia Mariano Ferro označil správanie polície za "gesto, ktoré ma zahrialo pri srdci".
Talianske úrady však popreli, že by toto gesto malo znamenať, že polícia s demonštrantami súhlasila. Il Fatto Quotidiano uviedol, že policajné riaditeľstvo v Turíne zdôraznilo, že išlo iba o reakciu policajtov po tom, ako "už opadlo napätie a bolo dôležité zachovať verejný poriadok".
Prostredníctvom vyhľadávania pomocou kľúčových slov v taliančine AFP našla nahrávku bývalého ministra vnútra Angelina Alfana z talianskeho parlamentu, na ktorej popiera, že by policajti vyjadrovali solidaritu s protestujúcimi. Alfano v talianskom parlamente 12. decembra 2013 vysvetľoval okolnosti protestov a vyjadril znepokojenie nad tým, že gesto policajtov bolo dezinterpretované ako znak podpory.