V tomto koronovom období sú však pozitívne pocity zo slniečka ešte intenzívnejšie. Sedíme zatvorení doma, nikam sa nedá ísť a v zime sa nám nikam ani nechce. Ale keď už je vonku teplo, dá sa ísť aspoň do prírody, zašportovať si. Ako sa postarať o bicykel, aby ste si ho užili bez problémov?
Niekedy je lepšie zveriť sa odborníkom
Juraj Dzurek, bajky.sk
- Pred sezónou by si mal každý cyklista skontrolovať a namazať reťaz pozrieť, v akom stave sú plášte a nafúkať ich. Skontrolovať všetky pohyblivé časti a funkčnosť bŕzd. V prípade, že niečo vŕzga poprípade nefungujú brzdy je lepšie navštíviť servis.
Umyte celý bicykel
Ak ste nezanedbali túto činnosť a pred zimnou prestávkou ste ho dôkladne očistili, všetko, čo stačí spraviť, je len očistiť rám od prachu. V opačnom prípade by ste mali byť precíznejší. Na ťažko dostupné miesta použite kefky či nadstavce. Snažte sa používať čo najmenej vody a ak sú potrebné čistiace prostriedky, zvoľte tie špecializované na bicykel. Tlakovému čističu sa radšej vyhnite, mohol by poškodiť niektoré časti či súčiastky. Nielen, že sa vám budú ľahšie robiť prípadné opravy, ale predĺžite životnosť všetkých súčiastok.
Skontrolujte svetlá a odrazky
Pokiaľ máte na bicykli svetlo, skontrolujte, či funguje a či je správne nastavené dynamo. Ak používate batériové osvetlenie, skontrolujte stav batérií. Ak svetlo nemáte, rozhodne zvážte jeho kúpu, veľmi zvýši vašu bezpečnosť. Skontrolujte odrazové sklá, môžu byť poškodené, alebo ste ich minulú sezónu nevedomky stratili.
Zamerajte sa na kolesá
Na kolesách skontrolujte rovnosť, vycentrovanie a či nemajú napríklad osmičku. Ďalej osky kolies, či nevŕzgajú a nie sú uvoľnené. Urobte kontrolu ráfikov a ich poškodenia. Nakoniec skontrolujte tlak v pneumatikách a dofúkajte ich. Pokiaľ ste nemali bicykel počas zimy zavesený, budú určite mäkké. Ak pneumatiky popraskali, alebo sú jasne opotrebované, radšej investujte do nových.
Nemusíte byť obzvlášť manuálne zruční, aby ste zvládli dotiahnuť spoje. Ak sú uvoľnené, môžu spôsobiť veľa nepríjemností počas jazdy. Hľadajte skrutky na predstavci, riadidlách, sedle, sedlovke, kľukách stredového zloženia a pedáloch a overte si, či nie sú uvoľnené.
Nezabudnite na premazanie
Mazaním jednotlivých súčiastok bicykla, kde dochádza k treniu, zabezpečíte ich väčšiu efektivitu i vyššiu životnosť. Vďaka mazivu sa tiež znižuje hromadenie nečistôt a špiny, čo pomáha zvyšovať výkon pohyblivých častí. Venujte pozornosť reťazi, pohyblivým častiam prehadzovačky či otočnému bodu brdzovej páky. Prebytočné mazivo utrite suchou handričkou.
Nanovo premažte reťaz
Osobitnú pozornosť venujte reťazi. Staré vrstvy oleja a maziva odstráňte špeciálnym čističom a kefkou. Po dôkladnom vyčistení reťaz poriadne vysušte a znovu namažte. Neimprovizujte s olejom či vazelínou. Použite sprej presne určený na reťaz.
Brzdy patria k dôležitej výbave bicykla a od ich spoľahlivosti závisí vaša bezpečnosť. Skontrolujte, či fungujú, uistite sa, či brzdové doštičky nie sú opotrebované a neobsahujú piesok. Dôležitá je aj plynulosť brzdovej páky, ak je pomalá, pravdepodobne treba premazať lanká a bowdeny, prípadne ich vyčistiť alebo vymeniť. Skontrolujte aj prehadzovačky, aby ste nestratili nad svojím bicyklom kontrolu.