Jej súčasťou je zníženie počtu priamo volených kresiel v hongkonskej zákonodarnej rade a Peking navyše získa i kontrolu nad výberom väčšiny kandidátov, pričom niektorých môže z procesu výberu i vylúčiť. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na hongkonského poslanca Stáleho výboru čínskeho parlamentu Tchan Jao-cunga.
"Zmeny jednomyseľne schválilo 167 členov stáleho výboru celočínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov," povedal pre AFP Tchan Jao-cung. "Prezident Si Ťin-pching podpísal prezidentské nariadenia, aby novelizácia mohla vstúpiť do platnosti," uviedla v krátkej správe oficiálna agentúra Sinchua.
Aké konkrétne zmeny nový zákon obsahuje, zatiaľ nie je známe, pretože jeho znenie ešte nebolo zverejnené. Tchan Jao-cung však priblížil, že sa zníži počet priamo volených mandátov z 35 na 20. Väčšinu kandidátov (40) hongkonskej legislatívnej rady bude vyberať propekinský výbor. Zvyšných 30 budú voliť "funkčné volebné obvody" zastupujúce určité priemyselné a iné záujmové skupiny, ktoré sú historicky tiež lojálne voči Pekingu. Každý volebný kandidát pritom bude podliehať kontrole, čo sa týka preskúmania jeho politických názorov.
Zmeny, ktoré obišli hongkonskú legislatívu a boli okamžite schválené Pekingom, sú podľa AFP najnovším krokom Číny, ako po hromadných protestoch potlačiť demokratické hnutie v tejto poloautonómnej oblasti Číny.
Čínsky prezident Si Ťin-pching v júni podpísal zákon o národnej bezpečnosti pre Hongkong, ktorý zakazuje aktivity smerujúce k odtrhnutiu, podvratnú činnosť zameranú voči ústrednej vláde, zasahovanie zahraničia do miestnej politiky a terorizmus.
Podľa kritikov predmetný zákon obmedzí slobody Hongkongu a je v rozpore s dohodou, ktorú Čína uzavrela s Britániou, keď v roku 1997 prevzala túto bývalú britskú kolóniu pod svoju správu. Hongkong sa vtedy stal autonómnym územím Číny a mal platiť princíp "jedna krajina, dva systémy".