Vládne uznesenie zo 17. marca o predĺžení núdzového stavu o ďalších 40 dní napadla na ÚS skupina opozičných poslancov aj generálny prokurátor SR Maroš Žilinka.
ÚS rozhodne vo veci v stredu, alebo v prípade predĺženia rokovania pléna vo štvrtok (1. 4.). Potvrdila to hovorkyňa ÚS Martina Ferencová. "Plénum Ústavného súdu SR si uvedomuje spoločenský význam daného rozhodnutia, bude mu venovať náležitú pozornosť, rozhodne v zákonnej lehote a verejnosť bude o meritórnom rozhodnutí v daných veciach transparentne informovať," uviedla.
ÚS minulý týždeň spojil návrhy opozičných poslancov a generálneho prokurátora na spoločné konanie a zároveň ich prijal na ďalšie konanie v celom rozsahu.
Opozičná strana Smer-SD namieta nedostatočné odôvodnenie rozhodnutia vládneho kabinetu. "Sme presvedčení, že predĺženie núdzového stavu o ďalších 40 dní bolo aktom svojvôle vlády SR, že toto rozhodnutie nespĺňa prísne kritéria ústavnosti ako ich predpokladá ústavný zákon o bezpečnosti štátu. Rovnako sme presvedčení, že neexistujú ani žiadne parametre na odôvodnenie toho, v akom rozsahu boli obmedzené základné ľudské práva a slobody," vyhlásil predseda strany Robert Fico.
Generálny prokurátor považuje za potrebné podrobiť napadnuté časti uznesenia vlády testu proporcionality. "Teda zisteniu, či obmedzenia základných práv a slobôd, ktoré sú obmedzené zákazom vychádzania v prípade nepreukázania sa negatívnym výsledkom antigénového testu na ochorenie COVID-19 sú primerané účelu, ktorý sa má dosiahnuť ich obmedzením a či sankciami vynucovanú účasť na plošnom testovaní možno považovať za primerané obmedzenie základných práv a slobôd vo vzťahu k sledovanému cieľu," uviedol hovorca Generálnej prokuratúry SR Dalibor Skladan. Podľa názoru generálneho prokurátora zákaz pohybu a pobytu implicitne zasahuje aj do výkonu ďalších základných práv a slobôd občanov garantovaných Ústavou SR.