V tejto kauze bol v utorok v Ríme zadržaný kapitán talianskeho námorníctva a príslušník ruských ozbrojených síl pôsobiaci na ruskom veľvyslanectve v Ríme.
Ako spresnila AFP, taliansky minister zahraničných vecí Luigi Di Maio vo svojom vyhlásení uviedol, že Rím tlmočil formálny protest ruskému veľvyslancovi Sergejovi Razovovi a oznámil mu "okamžité vyhostenie dvoch ruských predstaviteľov zapletených do tejto veľmi vážnej záležitosti".
K zadržaniu podozrivých došlo vo chvíli, keď kapitán talianskej fregaty odovzdával prísne tajné dokumenty svojmu "kolegovi" na ruskom veľvyslanectve v Ríme výmenou za finančnú odmenu. Obe podozrivé osoby zadržali po dlhom monitorovaní ich kontaktov a činnosti tajnými službami, políciou a ministerstvom obrany.
Medzičasom Kremeľ v stredu vyjadril nádej, že jeho vzťahy s Talianskom tento špionážny škandál nepoškodí. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v stredu na brífingu uviedol, že Rusko nemá "informácie o dôvodoch alebo okolnostiach zadržania" talianskeho dôstojníka. "V každom prípade dúfame, že veľmi pozitívny a konštruktívny charakter rusko-talianskych vzťahov bude pretrvávať a zostane zachovaný," povedal Peskov.
Denník La Repubblica napísal, že v posledných rokoch neboli v Taliansku zaznamenané žiadne precedensy tohto druhu. Posledná kontrašpionážna operácia sa odohrala v roku 1989 ešte pred pádom Berlínskeho múru. Odvtedy bolo Taliansko skôr "scénou", kde sa odohrávali špionážne operácie iných štátov.