Pripomína to Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ). Pokiaľ ide o individuálnu duchovnú starostlivosť, ktorá predstavuje výnimku zo zákazu vychádzania, podľa ÚVZ ide v tomto prípade o úkony individuálnej duchovnej služby a individuálnej pastoračnej služby.
„Individuálna duchovná služba zahŕňa najmä individuálne spovedanie či individuálny duchovný rozhovor s duchovným,” uvádza ÚVZ. Duchovná služba môže podľa hygienikov zahŕňať aj psychickú prvú pomoc alebo kopingové stratégie zvládania stresu, krízy alebo smútenia pri strate blízkej osoby. „Môže byť poskytovaná v prirodzenom prostredí (dom prijímajúcej osoby, príroda), v zariadení (sociálnom, zdravotnom, výchovnom alebo azylovom), v sakrálnom priestore (napríklad kostol) alebo pastoračnom centre,” informuje ÚVZ.
Individuálna pastoračná služba podľa ÚVZ zahŕňa najmä vysluhovanie sviatostí v prirodzenom prostredí osoby, v zariadeniach sociálnych služieb, domovoch sociálnych služieb, ústavných zdravotníckych zariadeniach, hospicoch alebo rehoľných spoločenstvách komunitného typu. Taktiež sem spadá opatrovanie chorých a sviatosť pomazania chorých. „Touto službou môže byť poskytnutá aj Eucharistia veriacim,” uvádza ÚVZ s tým, že pastoračná služba môže byť poskytovaná v prirodzenom prostredí (dom prijímajúcej osoby, príroda), v zariadení (sociálnom, zdravotnom, výchovnom alebo azylovom), v sakrálnom priestore (napríklad kostol) alebo pastoračnom centre.
Požiadať o individuálnu duchovnú a pastoračnú službu odporúčajú hygienici iba vo výnimočných prípadoch a iba v prípade, že zúčastňujúca sa osoba (prijímateľ duchovnej alebo pastoračnej služby respektíve sprevádzajúca a vysluhujúca osoba) bude zdravá, bez nariadených karanténnych opatrení. Podľa ÚVZ je zároveň potrebné dodržiavať vopred (emailom, telefonicky) dohodnutý termín a miesto duchovnej alebo pastoračnej služby.