Predtým tak urobilo i Rakúsko, ktoré sľúbilo 30.000 dávok, píše agentúra AFP. "Pred rokom na začiatku pandémie, keď sme nemali dostatok ochranných pomôcok, bola Česká republika prvá, ktorá nám pomohla a poslala nám 1,5 milióna rúšok a ďalšie vybavenie," napísal na Twitteri slovinský premiér Janez Janša. "Nepodporiť práve Česko považujeme za neférové a nesolidárne," uviedol rakúsky kancelár vo vyhlásení. Keď je podľa neho pokrok pri očkovaní v niektorých krajinách príliš pomalý, výsledok je zlý pre všetkých. Na východe Rakúska, no tiež na východe Nemecka vidno, že koronavírus sa nezastaví na hraniciach, zdôraznil Kurz.
Členské krajiny EÚ vo štvrtok nedospeli k jednotnému rozhodnutiu okolo rozdelenia vakcín. Rakúsko, Česko a Slovinsko odmietli kompromisný návrh, podľa ktorého by sa časť z desiatich miliónov dávok vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech prerozdelilo v prospech štátov, ktoré majú nedostatok očkovaných látok - Bulharska, Estónska, Chorvátska, Lotyšska a Slovenska. Desať miliónov dávok tak bude rozdelených na základe počtu obyvateľov jednotlivých štátov Únie. Zvyšných 24 krajín sa však podľa diplomatov dohodlo na darcovskom programe, v rámci ktorého sa vzdajú 2,85 milióna dávok, ktoré prerozdelia v prospech piatich krajín s nedostatkom očkovaných látok.
Slovinský premiér Janez Janša odôvodnil odmietavé stanovisko svojej krajiny, Rakúska a Česka tým, že navrhované riešenie nebolo výhodné pre Českú republiku. "Pre Rakúsko a Slovinsko bolo toto riešenie prijateľné, nie však pre Česko, ktoré je v súčasnosti veľmi zasiahnuté (pandémiou)," napísal Janša na sociálnej sieti. Český premiér Andrej Babiš sa v piatok na Twitteri poďakoval Rakúsku a Slovinsko za ich pomoc.