ČÍTAJTE VIAC: Slovenské cesty sú po zime v zúfalom stave. Čo robiť, keď vám výtlk poškodí auto?
Studené mesiace sú pre auto mimoriadne náročné. Vysoká vlhkosť, všadeprítomná soľ, kamienky, nízke teploty, výraznejšie využívanie elektrických spotrebičov, to všetko dáva autu zabrať. Tu je pár tipov, ako ho dostať do dobrej kondície.
Dôkladné umytie
Na aute sa po zime nachádza nános jemného prachu a soli. Ak vám záleží na vašom laku, odporúčame auto umyť v ručnej umyvárke a doniesť si aj vlastnú čistú špongiu a vedro. Vyberte si nejakú opustenú, alebo sa na ňu vyberte v noci. Umývanie auta špongiou v umyvárke býva pre zdržovanie ostatných zakázané, preto zabezpečte, aby ste nikoho neblokovali. Aj keď vysoký tlak vody toho dokáže zmyť veľa, mikrovrstvu zažratého prachu treba dať dole fyzicky pomocou špongie a autošampónu. Pri vysokotlakovom umývaní sa nezabudnite poriadne zamerať aj na podvozok, podbehy a špáry v karosérii.
Kontrola nánosov v blatníkoch
Mnoho áut má lemy blatníkov zahnuté smerom dovnútra. To vytvára miesto, kde sa hromadí špina, ktorá sa odtiaľ nemá ako dostať. Väčšinou sa tu usádza blato a lístie či tráva, ktoré v zime nasiaknu soľou a vytvárajú perfektné podhubie pre tvorbu hrdze. Odporúčame po zime vyšpárať všetky takéto miesta starou zubnou kefkou, alebo hoc aj prstami.
Kontrola čelného skla a stieračov
Skontrolujte, či nemáte poškodené čelné sklo od posypových kamienkov. Stierače sa v zime tiež nadreli. Stierajú rovnomerne? Nezanechávajú šmuhy? Ak áno, treba ich vymeniť za nové.
Aplikácia tekutých stieračov
Tekuté stierače sú skvelá vec pri silnom daždi. Po aplikácii na sklo z neho voda stečie oveľa rýchlejšie a pri jazde vyššou rýchlosťou teoreticky nebudete potrebovať klasické stierače.
Dobitie batérie
Ak jazdíte krátke trasy, v zime dostane vaša batéria poriadne zabrať. Má dosť roboty so štartovaním studeného motora a v zime býva palubná sieť navyše zaťažená vyhrievaním sedadiel, volantu a elektrickým ohrevom motora pri niektorých naftových motoroch, takže batérii sa už veľa prúdu neujde. Dajte ju aspoň na jednu noc na dobíjačku.
Leštenie/voskovanie
Prichádzajúce leto predstavuje pre karosériu taktiež výzvu. Prichádza obdobie mušiek a keď parkujete pod stromami, môžete očakávať nánosy peľu či pozdravov od vtákov. Preto je dobré karosériu navoskovať tvrdým voskom. Pre dokonalý efekt môžete predtým použiť aj leštenku. Oba produkty sa najprv nanesú mikrovláknovou utierkou na karosériu, nechajú sa trochu zaschnúť a následne sa taktiež mikrovláknovou utierkou rozleštia. Vosk vytvorí na laku ochrannú vrstvu, vďaka ktorej ho nečistoty nepoškodia a ľahšie sa umyjú.
Očistenie koberčekov a interiéru
V zime si na topánkach nosíme do auta špinu, sneh a soľ. To nie je dobrá kombinácia. Aby sa v aute nedržala vlhkosť a netvorili sa plesne, koberčeky odporúčame vystriekať tlakom vody a nechať uschnúť, prípadne vymeňte zimné gumené koberčeky za letné, textilné. Špinavé plasty v interiéri, ako napríklad okopané prahy, odporúčame ošetriť vhodným prípravkom. Palubnú dosku odporúčame iba poutierať čistou mikrovláknovou utierkou – suchou alebo vlhčenou. Pri väčšom znečistení použite vhodný prípravok na plasty. Pozor, aby neobsahoval silikón!