Tento rok na Veľký piatok k nim pribudol Stredný kostol – Sväté schody. Celkovo je teda nasvietených už 11 objektov. Ide o Horný kostol, Ecce Homo, 8 kaplniek a spomínané Sväté schody, ktoré majú 34 stupienkov a sú pripomienkou schodov, po ktorých Ježiš Kristus stúpal pri svojej krížovej ceste.
„Toto je zatiaľ posledný objekt. Momentálne neuvažujeme, že budeme pokračovať v nasvecovaní ďalších. Je tam ešte ďalších 14 objektov, ale tie zakrýva vysoká vegetácia,“ uviedol Martin Macharik z OZ Kalvárenský fond, ktoré zachraňuje kalváriu. Doplnil, že Sväté schody úmyselne nasvietili na Veľký piatok, lebo Ježiš Kristus po nich kráčal práve v piatok. „Najskôr to bol Horný kostol, potom pribúdali ďalšie objekty a toto je posledná, štvrtá fáza. Osvetlenie bude celoročné,“ dodal.
Zapísaná v UNESCO
Banskoštiavnická Kalvária je súbor celkovo 22 samostatných sakrálnych stavieb, z toho 17 kaplniek, predstavujúcich výjavy z ukrižovania Ježiša a bolestí Panny Márie, 3 kostolov, zastavenia Ecce homo a Božieho hrobu. Komplex bol vybudovaný v rokoch 1744 –1751 v barokovom štýle a jeho inicializátorom bol jezuita František Perger. Tento slovenský skvost je zapísaný v UNESCO.
Slovenský skvost
V roku 2020 ju navštívilo napriek obmedzeniam viac ako 90-tisíc ľudí. Za 13 rokov prác na kalvárii sa obnovila už väčšina z 23 objektov. Sú zreštaurované fresky, 17 kaplniek, tri kostoly. V súčasnosti prebieha ešte reštaurovanie interiérov Stredného kostola a Božieho hrobu. Z dôvodu návštevnosti sa venuje v súčasnosti veľká pozornosť opravám chodníkov, oporných múrov a zábradlí.