Tento oznam prichádza v čase, keď sa hromadia správy o úsilí Moskvy posilniť svoju vojenskú prítomnosť v najsevernejších oblastiach krajiny, analyzovala v utorok stanica Slobodná Európa, citujúc tlačové agentúry DPA a Reuters a spravodajský kanál CNN.
"Bez toho, aby sme sa venovali konkrétnym spravodajským hodnoteniam, to samozrejme veľmi pozorne sledujeme. Nikto nechce, aby došlo k militarizácii Arktídy," uviedol na pondelkovom brífingu hovorca Pentagónu John Kirby.
V ostatnom čase prichádzajú správy o skúškach sofistikovaných ruských zbraní, pričom družicové zábery odhaľujú pokračujúce budovanie vojenských základní a skladísk, ako aj rozmiestňovanie výzbroje na arktickom pobreží Ruska.
Rýchle roztápanie sa ľadovcov v Arktíde spôsobené globálnymi klimatickými zmenami otvorilo nové možnosti lodnej prepravy a ťažby nerastných surovín v polárnych regiónoch. Zároveň sa v tejto súvislosti zintenzívnili preteky o ukázanie sily a obranu národných záujmov zo strany pobrežných a iných mocností. Predpokladá sa, že v Arktíde sa nachádza obrovské množstvo zásob ropy a zemného plynu.
Ruské vojnové loďstvo koncom marca v zjavnej ukážke sily použilo atómové ponorky na prelomenie hrubého arktického ľadu na Ďalekom severe.
Washington tiež poukazuje na modernizáciu zariadení zo sovietskej éry, výstavbu nových prístavov a pátraco-záchranných centier, ako aj na existenciu flotily nových ľadoborcov, medzi ktorými sú aj plavidlá na atómový pohon.
Daná oblasť "je kľúčovou pre obranu našej domoviny a predstavuje potenciálny strategický koridor medzi Indo-Pacifikom, Európou a Spojenými štátmi", poznamenal Kirby.
Washington vlani zvýšil svoju pomoc dánskemu Grónsku v rámci posilňovania vojenských vzťahov v arktickej oblasti. Za "takmer arktickú krajinu" sa sama považuje i Čína a usiluje sa položiť základy pre svoje rozšírené prepravné a ťažobné aktivity v predmetnom regióne.