Tak vyzerá bývanie nového premiéra Eduarda Hegera (44), ktorý vo svojom majetkovom priznaní za rok 2019 uviedol okrem dvoch bytov v bratislavskej Dúbravke aj zárobok vo výške takmer 39-tisíc eur či ornú pôdu. Tretí najvyšší ústavný činiteľ si bude musieť zvyknúť na neustálu prítomnosť ochrankárov, no podľa odborníkov by sa mal presťahovať. Postarať sa o jeho bezpečnosť totiž na sídlisku nie je jednoduché. Nový Čas zistil, či sa s rodinou chystajú presunúť inam.
Heger sedel v parlamente štyri roky ako opozičný poslanec. Za rok 2019 si prilepšil výkonom tejto funkcie o 38 885 eur, pričom v majetkovom priznaní uvádza, že okrem toho nezarobil nič. Novopečený premiér v tom čase vlastnil dva byty v bratislavskej mestskej časti Dúbravka, ornú pôdu aj podiely v dvoch firmách. Zmenilo sa odvtedy niečo? „Nie. Majetok predsedu vlády SR sa v porovnaní s podaným majetkovým priznaním nezmenil,“ odpísali Novému Času z tlačového odboru Úradu vlády.
Oba byty, ktoré má Heger napísané na seba spolu s manželkou Luciou, sú v jednom paneláku v bratislavskej Dúbravke. V jednom z nich žije spolu s manželkou Luciou a ich štyrmi deťmi. Ponúka sa však otázka, či sa ako čerstvý premiér a tretí najvyšší ústavný činiteľ krajiny nepresťahuje s rodinou do niečoho nového.
Ochrankári ho totiž musia strážiť 24 hodín denne, čo na rušnom sídlisku nie je nemožné, no je to oveľa komplikovanejšie. Nedávno povedal, že sa im býva veľmi dobre a služobný byt zrejme nebude využívať, a rovnaká odpoveď prišla aj teraz. „Pán premiér je spokojný s bývaním v bytovom dome v bratislavskej Dúbravke a cíti sa tam bezpečne,“ odpovedali z Úradu vlády.
Zmenil názor ako Matovič?
Nie je však vylúčené, že Heger svoj názor po čase prehodnotí, ako to urobil aj jeho predchodca Igor Matovič. Ten sa po nástupe do funkcie dušoval, že nechce stálu ochranku a takisto sa nechce sťahovať zo svojho domu v Trnave. V ňom začali s manželkou bývať ešte pred kolaudáciou, keďže dlhé roky žili v trnavskom byte. Matoviča však museli ochrankári poriadne strážiť aj počas voľného času. Neskôr mu bodygardov sprísnili a zabezpečili aj pancierovú limuzínu, keďže čelil vyhrážkam spolu so svojou rodinou. Do hlavného mesta sa však skutočne nepresťahoval ani po tom, čo mu pred domom viackrát vyčíňali ľudia nespkojní s jeho štýlom vládnutia. Ešte za minulej vlády sa politickí predstavitelia zhodli na zakúpení troch víl pre troch najvyšších ústavných činiteľov. Tie mali plniť okrem bývania aj reprezentačnú funkciu. Matovič krátko po svojom nástupe do Úradu vlády povedal, že dom nekúpia a zmluvu zrušil.
Bezpečnostný analytik Radovam Bránik Hegerovi radí, že by bolo bezpečnejšie, ak by sa presťahoval. „Je určite zložitejšie zabezpečiť nejaký civilný byt v paneláku než nejaký objekt, ktorý je vyslovene na toto určený,“ vysvetľuje Bránik. V žiadnom prípade by presťahovanie podľa neho nebolo papalášizmom.
„Snaha zostať vo svojom byte má svoju ľudskú stránku, samozrejme, rozumiem tomu, že nechce meniť zaužívané stereotypy svojej rodiny, ale na druhej strane, ak chce byť premiérom, mal by byť schopný tieto veci akceptovať,“ dodáva Bránik s tým, že premiér už určite dostal viacero ponúk na to, aby sa presťahoval.
Štát totiž vlastní viacero nehnuteľností, ktoré sú dimenzované priamo na to, aby boli bezpečné, a takisto má k dispozícii služobný byt. Heger by podľa analytika svojím presunom pomohol nielen ochrankárom, ale aj susedom, ktorí sú v prípade akéhokoľvek útoku takisto v nebezpečenstve.