Na tlačovej konferencii o tom informovala výkonná riaditeľka Európskej liekovej agentúry (EMA) Emer Cookeová. Po analýze všetkých dostupných informácií a rád odborníkov tak rozhodol bezpečnostný výbor EMA. Agentúra však naďalej upozorňuje, že výhody vakcíny prevyšujú riziká.
Výbor vykonal k 22. marcu hĺbkové preskúmanie 62 prípadov mozgovej žilovej sínusovej trombózy a 24 prípadov splanchnickej žilovej trombózy po zaočkovaní vakcínou Vaxzevria. Z týchto prípadov hlásených v databáze Európskej únie (EÚ) o bezpečnosti liekov bolo 18 smrteľných, vysvetlila predsedníčka výboru Sabine Strausová. Väčšina prípadov sa objavila u ľudí mladších ako 60 rokov a u žien. Výbor však nedospel k záveru, že „vek a pohlavie sú jasné rizikové faktory pre tieto veľmi zriedkavé vedľajšie účinky,“ doplnila Strausová, podľa ktorej na základe súčasných dát nemožno identifikovať špecifické rizikové faktory.
Strausová aj Cookeová zdôraznili, že je dôležité, aby ľudia dostávajúci vakcínu a zdravotníci vedeli o týchto rizikách a sledovali možné znaky alebo symptómy, ktoré sa obyčajne objavujú počas prvých dvoch týždňov po očkovaní. „EMA pracuje s národnými kompetentnými úradmi členských štátov EÚ a firmou, aby zabezpečila, že tieto riziká budú proaktívne komunikované zdravotníckym profesionálom,“ vyjadrila sa výkonná riaditeľka EMA.
EMA bude naďalej monitorovať všetky dostupné vedecké dôkazy o efektívnosti a bezpečnosti všetkých povolených vakcín proti ochoreniu COVID-19, pripomenula tiež Cookeová. Ako dodala, ak to bude nevyhnutné, agentúra vydá ďalšie odporúčania.
Možným vysvetlením vzniku krvných zrazenín a nízkej hladiny krvných doštičiek je imunitná reakcia, ktorá vedie k podobnej poruche, ako niekedy vzniká u pacientov liečených heparínom - heparínom indukovaná trombocytopénia, uvádza lieková agentúra vo vyhlásení na svojej webstránke. Výbor si vyžiadal nové štúdie a dodatky k už rozbehnutým výskumom, ktoré by poskytli viac informácií a pomohli tak podniknúť ďalšie potrebné kroky.
Dôležitá je rýchla špecializovaná liečba, upozorňuje výbor EMA. Pri skorej identifikácii príznakov krvných zrazenín a nízkeho počtu krvných doštičiek a ich liečbe môžu lekári pomôcť pacientom ku skorému zotaveniu a tiež vyhnúť sa zdravotným komplikáciám. Ak majú ľudia počas týždňov bezprostredne po očkovaní dýchavičnosť, bolesti hrudníka, opuch nôh, pretrvávajúcu bolesť v oblasti brucha, neurologické príznaky, ako napríklad pretrvávajúcu a ťažkú bolesť hlavy či rozmazané videnie, a drobné škvrny pod kožou mimo miesta vpichu injekcie, mali by okamžite vyhľadať lekársku pomoc, zdôrazňuje EMA.