Po prvom kole americko-irackého strategického dialógu, ktorý prebehol formou videokonferencie, to obe krajiny oznámili v spoločnom vyhlásení, o ktorom informovala agentúra AFP. Obe strany "potvrdili, že (vojenská) misia USA a koaličných síl (v Iraku) sa transformovala na misiu zameranú na vojenský výcvik a poradenstvo, čo umožňuje stiahnutie zvyšných bojových síl z Iraku," píše sa vo vyhlásení.
O konkrétnom termíne odsunu chcú predstavitelia Iraku a Spojených štátov diskutovať na ďalších stretnutiach, na ktorých sa budú riešiť technické otázky. Príslušníci bojových útvarov americkej armády stále asistujú irackým ozbrojeným silám v boji proti džihádistom z extrémistickej organizácie Islamský štát (IS).
Stiahnutie všetkých vojakov z Iraku nariadil ešte bývalý prezident Barack Obama, po nástupe tzv. Islamského štátu ich tam však musel vyslať znovu. Začiatkom januára tohto roku dosluhujúci prezident Donald Trump znížil počet amerických vojakov v Iraku na 2500.
Len pár dní pred začiatkom strategického dialógu sa iracká letecká základňa ležiaca severne od Bagdadu stala terčom raketového útoku. Dve rakety dopadli mimo jej areálu a nespôsobili straty na životoch ani materiálne škody. Túto základňu irackého letectva využívajú aj americkí vojaci dislokovaní v Iraku.
K útoku sa síce bezprostredne nikto neprihlásil, Washington však z podobných útokov na svoje jednotky a diplomatov zvyčajne obviňuje iracké ozbrojené frakcie spájané s Iránom. Irak aj preto v rámci stredajších rokovaní s USA potvrdil svoj záväzok chrániť vojenské základne, kde pôsobia vojaci medzinárodnej koalície.