„Musíme urobiť všetko pre to, aby sme vyriešili nielen súčasnú krízu, ktorá Rómov postihuje, ale aby sme skutočnú zmenu priniesli aj v praxi.
Európska komisia preto s týmto cieľom prijala ambiciózny strategický rámec EÚ pre Rómov – nový 10-ročný plán s cieľom dosiahnuť rovnosť Rómov v Európskej únii i mimo nej. Strategický rámec obsahuje komplexný zoznam opatrení na boj proti diskriminácii a protirómskym postojom, na podporu sociálneho začleňovania, účasti Rómov na sociálnom živote a na zabezpečenie rovnakého prístupu ku kvalitnému všeobecnému vzdelávaniu, zamestnaniu, zdravotnej starostlivosti a bývaniu v celej Európe.
Členské štáty EÚ na základe tohto strategického rámca jednohlasne prijali odporúčanie o rovnosti, začleňovaní a účasti Rómov. Vyslali tým silný a jasný signál, že sú odhodlané riešiť viaceré výzvy, ktorým rómske komunity čelia v celej EÚ. Strategický rámec EÚ pre Rómov zohráva kľúčovú úlohu aj mimo EÚ, a to v prístupových rokovaniach so západným Balkánom.
Záväzok členských štátov je rozhodujúci na dosiahnutie dobrých výsledkov v nasledujúcich desiatich rokoch. Európa má pred sebou ešte dlhú cestu k dosiahnutiu skutočnej rovnosti Rómov, rešpektovaniu rozmanitosti a vzájomnému porozumeniu historických skúseností. Vzájomnou spoluprácou môžeme dosiahnuť zmenu a odkryť obrovský potenciál Rómov, a to v prospech samotných Rómov, ako aj celej Európy.“
Pri príležitosti dnešného Medzinárodného dňa Rómov ste si mohli prečítať vyhlásenie podpredsedníčky pre hodnoty a transparentnosť Vĕry Jourovej, komisárky pre rovnosť Heleny Dalliovej a komisára pre európsku susedskú politiku a rokovania o rozšírení Olivéra Várhelyiho.
Najväčšia menšina v Európe
Rómovia sú najväčšou menšinou v Európe, pričom 10 – 12 miliónov Rómov žije v EÚ a v jej okolitých krajinách, ktoré sú zapojené do procesu rozširovania EÚ. Hoci sa ich situácia zlepšila, najmä v oblasti vzdelávania, Európa má pred sebou ešte dlhú cestu k dosiahnutiu skutočnej rovnosti Rómov. Naďalej pretrváva marginalizácia a mnoho Rómov neustále čelí neprimeranej diskriminácii, protirómskym postojom a sociálno-ekonomickému vylúčeniu.
Viac informácií o ďalších európskych témach nájdete na www.europa.sk.