Už pred včerajším rozhodnutím WHO súčasná vakcinácia proti COVID-19 rozpútala debatu o vedľajších účinkoch liekov. Tie sú však podľa odborníkov bežné. Máme sa teda báť?
Nikdy sa nehovorilo o nežiaducich účinkoch liekov tak často ako v súvislosti so súčasnou vakcináciou proti COVID-19. A je na to aj dôvod. Kým v roku 2019 evidoval Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠUKL) 1 128 spontánnych hlásení, tak k 31. marcu tohto roka evidoval už 2 743 hlásení podozrení na nežiaduce účinky, z ktorých bolo 103 vyhodnotených ako závažných.
Najviac hlásení prichádza do ŠÚKL pre lieky používané na liečbu rôznych infekcií (375 prípadov v roku 2019), kardiovaskulárnych ochorení (139) či problémov s nervovým systémom (120). „Každý liek môže mať nežiaduci účinok, ktorý sa však nemusí ukázať u každého. Žiaden liek nie je úplne bez rizika,“ upozorňuje na svojej stránke ŠÚKL.
„Ak si k predpísanému lieku človek kúpi tašku voľnopredajných liekov bez konzultácie, tak to môže mať opačný efekt, prípadne práve vtedy môžu nastať vedľajšie účinky liekov,“ dodáva Adriana Bednárová zo Slovenskej lekárnickej komory.
Ak sa preukáže, že liek môže vyvolať nežiaduci účinok, štátny ústav prijme potrebné opatrenia až po pozastavenie alebo stiahnutie lieku z používania. Vedľajšie účinky liekov, ktoré sa mimochodom dvojnásobne častejšie vyskytujú u žien ako u mužov, pritom môžete nahlásiť aj vy.
Formy vedľajších účinkov sú rôzne v závislosti od lieku či choroby. Napríklad pri bežnom lieku na tlak amlodipine to môžu byť závrate, tak pri liečive na zvýšený cholesterol atorvastatine môže ísť o rabdomyolýzu, pri ktorej dochádza k poškodeniu svalových buniek.
Ak sa vám zdravotný stav zhoršil:
- Pozrite si znovu príbalovú informáciu pre užívateľov, ktorá je priložená k baleniu lieku. Uschovávajte si ju počas celej doby užívania lieku.
- Ak v nej nenájdete vaše príznaky, alebo ak sú silnejšie alebo závažné, kontaktujte svojho lekára, ktorý vám liek predpísal.
- Podrobne mu povedzte všetky príznaky, ktoré máte. Povedzte mu pravdivo aj o tom, ako ste liek brali a o všetkých liekoch, ktoré ste užívali. Nezabudnite na tie, ktoré môžete dostať v lekárni aj bez predpisu lekára.
- Nezabudnite uviesť číslo šarže lieku (nachádza sa na obale).
- Lekár zváži, či ide o vedľajší účinok lieku alebo o inú možnosť, napr. vznik príznaku vášho ochorenia, nové ochorenie a pod. Zváži, či daný liek máte ďalej užívať, alebo či je potrebná iná liečba.
- Ak lekár považuje vaše ťažkosti za vedľajší účinok lieku, pošle hlásenie o nežiaducom účinku lieku ŠÚKL.
- V prípade podozrenia, že vám liek spôsobil nežiaduci účinok, môžete túto skutočnosť oznámiť aj vy osobne. Musíte k tomu vypísať formulár tlačiva, ktorý je dostupný na stránke ŠÚKL.