Ide o prelomovú dohodu medzi magistrátom a štátnym podnikom Lesy SR. Mesto vytypovalo lokality, kde sa nebude ťažiť, čím ročne zachránia pred spílením približne 5 000 stromov.
Apríl je prelomovým mesiacom pre lesy v Bratislave. Svedčí o tom aj najnovšie predstavená dohoda, ktorá výrazne obmedzí ťažbu dreva na území hlavného mesta. Predchádzala jej rozsiahla štúdia pod záštitou expertného tímu z Lesníckej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene.
„Po zmene začnú štátne lesy pristupovať k lesným porastom na území Bratislavy podobne ako doteraz Mestské lesy v Bratislave,“ vysvetlil primátor hlavného mesta Matúš Vallo. Priemerne by tak po novom malo byť zachránených približne 5 000 stromov ročne. „Zároveň sa bude podporovať ľahká forma rekreácie, napríklad turistika, behanie, cyklistika, opekanie či prechádzky,“ doplnil.
Objem ťažby dreva sa v štátnych lesoch vďaka dohode zníži o viac ako polovicu z maximálneho ročného objemu, približne z 21 000 m³ pod 8 000 m³. Na 55 % územia sa hospodárska ťažba dokonca úplne zruší. Na týchto miestach majú totiž vzniknúť takzvané zóny kľudu. V tých sa bude následne vykonávať iba údržba, najmä z hľadiska bezpečnosti - kosenie lúk a starostlivosť o chodníky. Takéto zóny sa budú týkať najmä Devínskej Kobyly či rezervácie Vydrica pri Bielom Kríži.
„Ťažba bude len na nevyhnutné časti obnovy, údržby a hlavne zabezpečenie bezpečnosti. Hospodárenie v nich bude skutočne dôkladne premyslené a citlivé, zamerané na prírode blízke hospodárenie v lesoch,“ zdôraznil Tomáš Čuka, generálny riaditeľ štátneho podniku LESY SR. Mesto bude ročne platiť 322-tisíc eur ako finančnú náhradu za obmedzenie ťažby.
Tie však budú investované rozumne - do rozvoja rekreačných častí, opráv chodníkov a cyklotrás, či do starostlivosti o altánky, miesta na opekanie a podobne. „V Mestských lesoch sme svedkami toho, že lesníctvo a rekreačná funkcia lesov nemusia byť v konflikte, ale, naopak, môžu sa citlivo dopĺňať,“ uzatvára riaditeľ Mestských lesov v Bratislave Matej Dobšovič.