Administratíva Joea Bidena napríklad požiadala ministerstvo spravodlivosti USA, aby vypracovalo návrh na zastavenie distribúcie súprav, z ktorých si dokáže človek sám zložiť strelnú zbraň. Takto získaná pištoľ totiž nemá sériové číslo a súprava sa dá kúpiť aj bez absolvovania previerky.
Ministerstvo má zároveň vypracovať aj návrh na reguláciu doplnku, ktorý držiteľovi pištole stabilizuje ruku a umožní mu presnejšie strieľať. Konkrétne takéto zariadenie totiž v marci použil muž obvinený zo zastrelenia desiatich ľudí v supermarkete v štáte Colorado.
Biden ďalej nariadil zvýšenie podpory pre federálne agentúry podieľajúce sa na boji proti násiliu a taktiež vypracovanie prvej komplexnej správy o obchode so zbraňami v USA od roku 2000.
Šéf Bieleho domu ďalej vyzval americký Kongres, aby prijal rozsiahlu legislatívu vyžadujúcu previerky osôb kupujúcich strelné zbrane či zakazujúcu pušky s dlhými hlavňami, ktoré sú často používané páchateľmi útokov.
Bidenom predstavené nariadenia v otázke kontroly zbraní, ktorá je v USA veľmi citlivou politickou otázkou, sú pomerne umiernené, komentuje AFP. Samotný šéf Bieleho domu vníma ohlásené kroky len ako začiatok, pričom na rozsiahlejšej reforme sa podľa neho musí dohodnúť americký Kongres.
Prezident na tlačovej konferencii zároveň oznámil svojho nominanta na post šéfa federálneho Úradu pre alkohol, tabak, strelné zbrane a výbušniny (ATF). Je ním bývalý agent ATF a zástanca kontroly strelných zbraní David Chipman.
Ako pripomína AFP takzvané útočné zbrane boli už raz v USA zakázané. Kongres v roku 1994 prijal zákaz 19-tich typov útočných zbraní na desať rokov, ktorý však nebol predĺžený.
Opozičná Republikánska strana pritom čoraz ráznejšie odmieta akékoľvek pritvrdenie pravidiel v tejto oblasti. Zdôrazňuje pritom ústavou zaručené právo amerických občanov vlastniť a nosiť zbraň ako jeden z predpokladov politickej slobody.