Odmietol tým teóriu obhajoby, podľa ktorej Floyda zabili drogy a iné zdravotné problémy. „Ak by ste tomu, čo podstúpil pán Floyd, podrobili zdravého človeka, zomrel by," skonštatoval vo štvrtok svedok obžaloby, špecialista na pľúca a intenzívnu starostlivosť Martin Tobin. Nedostatok kyslíka spôsobil poškodenie mozgu a následné zastavenie srdca, doplnil.
Tobin pred súdom analyzoval zábery zo zásahu, počas ktorého Chauvin podľa obžaloby takmer deväť a pol minúty kľačal Floydovi na krku. Vypovedal pritom, že policajtovo koleno bolo na jeho krku viac ako 90 % času. K problémom s dýchaním podľa jeho slov prispeli aj ďalšie faktory ako nadvihnutie rúk v putách za chrbtom, tvrdá podložka, poloha na bruchu, otočená hlava či koleno na chrbte. Chauvin mal podľa experta koleno na Floydovom krku ešte aj tri minúty a dve sekundy po tom, ako vydýchol naposledy. Tobin pritom porote pri prehrávaní videa ukázal zmeny, ktoré podľa neho ukazujú, že je Floyd po smrti, čo sa stalo po zhruba piatich minútach.
Vypovedal tiež, že to, že Floyd rozprával a hýbal sa, neznamená, že dostatočne dýchal. Pohyb nohy, ktorý vidieť na zázname, je podľa neho neúmyselný a je znakom poškodenia mozgu, pričom človek podľa neho dokáže rozprávať, kým sa jeho dýchacie cesty nezúžia na asi 15 %, vtedy však už má veľké problémy. Policajtov pritom vo videu počuť, ako hovoria, že kým dokáže rozprávať, môže aj dýchať. Chauvinovi právnici porote opakovane ukazovali zábery, ktoré ukazujú policajtovo koleno na jeho lopatke, nie na krku, no takmer všetky sú z času po piatich minútach, keď už mal Floyd podľa Tobina poškodený mozog. Počas krížového výsluchu pritom Tobin odmietol tvrdenie Chauvinovho právneho zástupcu, podľa ktorého Floyda zabil fentanyl. Toto potvrdil aj ďalší svedok, doktor Bill Smock, ktorý je odborníkom na smrť zadusením. Floyd podľa neho nemal príznaky predávkovania fentanylom, práve naopak.
Vo štvrtok tiež vypovedal expert na toxikológiu, podľa ktorého mal Floyd v krvi „veľmi nízku" hladinu metamfetamínu a tiež fentanyl. Daniel Isenschmid zároveň spresnil, že Floyd mal v krvi 11 nanogramov fentanylu na mililiter. Na priblíženie dodal, že u viac ako dvetisíc ľudí, ktorých zadržali za šoférovanie pod vplyvom fentanylu, priemerná koncentrácia bola 9,59, pričom desiatky mali vyššiu hladinu ako Floyd a prežili.
Štyridsaťšesťročný Floyd zomrel 25. mája 2020 v Minneapolise po tom, ako mu biely policajt Chauvin zhruba deväť minút kľačal na krku, zatiaľ čo on lapal po dychu. Muža zatkli pre údajné použitie falošnej dvadsaťdolárovej bankovky. Zábery zo zatýkania vyvolali globálne protesty proti rasizmu. Proces s expolicajtom sa koná už druhý týždeň, pričom dosiaľ vypovedali len svedkovia žalujúcej strany. Proces by mal trvať najmenej mesiac. Chauvin, ktorý tvrdí, že je nevinný, je obžalovaný z vraždy tretieho stupňa, vraždy druhého stupňa a zabitia, za čo mu hrozí 40 rokov vo väzení. O jeho osude rozhoduje porota.
Proces s Chauvinom je vnímaný ako rozhodujúci moment v rasových vzťahoch v USA. Verdikt v tomto prípade bude všeobecne vnímaný ako ukazovateľ toho, ako bude americký právny systém riešiť podobné prípady v budúcnosti. Policajti pritom bývajú zriedkavo odsúdení za úmrtia počas výkonu policajného zaistenia. Ďalší traja policajti, ktorí boli pri zásahu a rovnako ako Chauvina ich prepustili - Tou Thao, Thomas Lane a J. Alexander Keung - čelia obvineniam z napomáhania a pred súd sa postavia v auguste.