V prípade, že by mali realizovať posúdenie, považovala by to za prekvapujúce. Európske krajiny totiž postupujú podľa štandardizovaných procesov. Uviedla to na piatkovej tlačovej konferencii v reakcii na informácie o pomoci Maďarska pri testovaní Sputnika. Ako vysvetlila Baťová, ŠÚKL robil posúdenie vakcíny, ktorá zahŕňa najmä kontrolu dokumentov. Mal 49 pripomienok, čo však podľa nej nie je nič nezvyčajné. "Veľmi ma mrzí, že vznesené pripomienky boli vnímané ako sabotáž, nástroj hybridnej vojny," podotkla s tým, že proces absolvujú výrobcovia aj v Európskej liekovej agentúre.
Laboratórnu kontrolu realizuje na Slovensku Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied. Podľa Baťovej sa chýli ku koncu, čaká sa na výsledky posledných dvoch testov. Ak by v Maďarsku testovali Sputnik v OMCL laboratóriách (Official Medicinal Control Laboratory), uvítala by to. "My sme sa ich pýtali trikrát a z mojej pozície sme dostali trikrát negatívnu odpoveď, že nebudú testovať neregistrovanú vakcínu," povedala. Baťová podotkla, že rozhodnutie, či očkovať alebo neočkovať Sputnikom, je na Ministerstve zdravotníctva SR. Predsedníčka Výboru Národnej rady (NR) SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS) sa zastala odborníkov. "Považujem za nešťastné a nespravodlivé, ak odborníkov nútime do politických rozhodnutí, ponižujeme alebo hádžeme cez palubu," vyhlásila v súvislosti s dianím okolo vakcíny Sputnik V.
Poslankyňa vyzvala na vecnosť. Skonštatovala, že pochybnosti o vakcíne sú do istej miery oprávnené. Spochybnila tiež argument o záujme 500 000 ľudí očkovať sa ruskou vakcínou, keďže prieskum bol podľa nej realizovaný dávno a jednotlivé vakcíny v ňom neboli jasne definované. Pýta sa tiež, ako je možné, že ŠÚKL nevedel o podmienke zmluvy, ktorú mal porušiť. "Netreba zabudnúť, že za vakcínu sme zaplatili," dodala s tým, že preto máme aj právo overiť kvalitu dodávky.