Zvedaví priaznivci tak doteraz nemohli vidieť dve samičky leoparda škvrnitého Airu a Zivu na vlastné oči. V súčasnosti majú už 10 mesiacov. Hneď na prvý pohľad vidieť, že sestry sa od bežných leopardov líšia sfarbením, nakoľko tieto šelmy sú väčšinou krémovožlté či tmavožlté s čiernymi škvrnami. Aira a Ziva sa narodili čierne kvôli genetickej mutácii.
„Ide o melanizmus, teda opak albinizmu, ktorý zapríčiňuje tmavé sfarbenie srsti, pod ktorou sú u nich ale stále vidieť škvrny. Rodičia pritom môžu byť sfarbení normálne,“ hovorí ošetrovateľka Nika (27), ktorá sa o ne s kolegom Jakubom (25) stará odmalička. Aj napriek tomu, že už budú mať skoro rok, môžu za nimi ešte chodiť do výbehu.
„Sú nerozlučná dvojica a celý život budú spolu. Už majú trvácne zuby a silný stisk, ale na nás sú odmalička zvyknuté, takže nás berú ako svojich. Časom ten kontakt ukončíme, a to z toho dôvodu, že budú ešte väčšie a silnejšie. Mohli by nám nechtiac v rámci hry ublížiť. A hlavne, sú to stále šelmy! Keď začnú dospievať, môže sa im zmeniť aj povaha. K dospelým zvieratám už chodiť nemôžeme,“ dodáva Nika s tým, že v súčasnosti majú hravé nezbednice zhruba 25 kilogramov.
Je známy aj ako čierny panter
V niektorých častiach sveta je čierny leopard, známy aj ako čierny panter, veľmi vzácny. Napríklad v Afrike bol údajne bežným javom, ale neexistovali vedecké archívy, ktoré by potvrdzovali jeho existenciu. Podľa National Gegraphic v roku 2019 jedna z fotopascí v Keni zachytila vzácneho čierneho leoparda.
Išlo tak o prvý dôkaz za posledné storočie, že v Afrike žijú takéto leopardy. Jediným doterajším potvrdením o existencii čierneho leoparda bola fotografia z roku 1909 z Etiópie, ktorá je uložená v prírodovedeckom múzeu v americkom Washingtone.