Podľa informácií Nového Času na ministerstve vnútra prešetrujú podnet, ktorý sa týka jeho domácej karantény. Ten mal prísť na to, že prezident sa mal vraj po pozitívnom teste naďalej stretávať s ľuďmi aj v rámci pracovnej činnosti. Rezort vnútra pod vedením ministra Romana Mikulca (49) tak rieši, či sa Mikulášek dopustil nejakého prešľapu.
Podľa zdrojov Nového Času mal byť prezident Mikulášek podľa podnetu testovaný na koronavírus a následne porušiť karanténu, ktorú majú v podobných prípadoch nariadenú všetci ľudia na Slovensku. „Na ministerstve vnútra je podnet vo veci porušovania karantény prezidenta a v tichosti prebieha šetrenie,“ povedal náš zdroj.
Na otázky, či sú tieto informácie pravdivé, odpovedali z hasičského prezídia. „Sekcia systemizácie a mzdovej politiky MV SR prijala v mesiaci marec podnet na prešetrenie, týkajúci sa domácej karantény prezidenta HaZZ. Z dôvodu tohto prešetrenia teda nemôžu byť na vaše otázky poskytnuté odpovede,“ konštatovali z prezídia hasičov.
Viac informácií poskytnúť nechceli. Nový Čas žiadal o odpoveď aj samotného prezidenta Mikulášeka, či je pravda, že sa počas karantény mal stretávať s inými ľuďmi a či využíval služobné auto. „V žiadnom prípade som karanténu neporušil, prosím, keď ste oslovili tlačový odbor, tak nech odpovie on. Táto vec je v šetrení a nie som v situácii, keď by som sa mohol k veci vyjadrovať,“ povedal Mikulášek Novému Času. Na viac otázok, týkajúcich sa aj možného pozitívneho testu na koronavírus, odpovedať nechcel.
„Trvám na tom, že som nič neporušil. Žiadne ďalšie veci vám k tomu nemôžem povedať, lebo je to predmetom preverovania,“ dodal Mikulášek. Mikulec ako jeho nadriadený sa ho tiež zastáva. „Minister vnútra má vedomosť o tomto podnete a považuje ho za zbytočné vyrábanie problémov tam, kde nie sú,“ povedala hovorkyňa Barbora Túrosová.
Nie je jasné, kedy podnet začali preverovať a akého obdobia sa týka. Na konci marca hasičský prezident normálne pracoval. Hasiči vtedy uviedli, že pri požiari garáže a drevenej prístavby domu v Lozorne pri Malackách prišiel na miesto aj prezident Mikulášek.
Zaočkovaný
Pavol Mikulášek sa na konci decembra minulého roka v rámci kampane dal zaočkovať proti koronavírusu. V tom čase na Slovensko prišli dvojdávkové vakcíny od spoločnosti Pfizer a vakcínovali sa napríklad prezidentka či iní vysokopostavení politici. Odôvodňovali to presviedčaním ľudí, že ide o bezpečné a účinné látky. Podobne tak hovoril aj hasičský prezident.
„Teraz sa dostávame do štádia, ked má spoločnosť k dispozícii novú zbraň, oveľa účinnejšiu ako doteraz. Som rád, že som sa mohol zúčastniť toho, prispieť k tomu a rozpovedať o tom, že sa nebojím dať sa vakcínovať. Chcel by som povedať ostatným ľuďom, ktorí nemajú osobné prekážky, aby možno urobili to isté a prispeli pre nás všetkých k tomu, aby sme tú pandémiu spoločne potlačili,“ vysvetľoval Mikulášek.
Ani po dvoch dávkach vakcíny však človek nie je stopercentne imúnny voči koronavírusu. Podľa pravidiel nastavených Úradom verejného zdravotníctva tak je potrebné v prípade pozitívneho testu nastúpiť do 14-dňovej karantény.
Pozitívni poslanci
Na konci decembra vstúpila na nejaký čas do platnosti vyhláška Úradu verejného zdravotníctva, ktorá povoľovala vybraným činiteľom pracovať aj v prípade pozitívneho testu. Takto prišli do parlamentu aj viacerí poslanci, ktorí museli medzi sviatkami schvaľovať núdzový stav. Prácu mohli vykonávať, ak by absenciou na pracovisku vážne ohrozili zabezpečenie chodu štátu alebo riešenie mimoriadnych úloh. Podmienkou bolo dodržiavanie prísnych protiepidemických opatrení.
Medzi tými osobami boli napríklad zdravotníci, politici, ale aj pracovníci v oblasti energetiky. Nie je jasné, či sa to mohlo vzťahovať aj na hasičského prezidenta. Generálny prokurátor Maroš Žilinka neskôr uviedol, že podľa ich názoru prekročil úrad hlavného hygienika zákon. Úrad verejného zdravotníctva, naopak, oponoval, že nič neporušili a prokuratúra prehliadla paragrafy, ktoré sa pri tvorbe vyhlášok používajú.
- od 1. júna 2020 pôsobí na čele Hasičského a záchranného zboru po tom, čo ho vymenoval minister vnútra Roman Mikulec
- začínal v roku 1993 ako starší požiarnik v Mestskom požiarnom zbore v Bratislave
- prešiel viacerými pozíciami, ako sú operačný dôstojník, veliteľ zmeny až po veliteľa zboru v Bratislave, kde pôsobil 13 rokov
- v roku 2010 sa stal riaditeľom Krajského riaditeľstva Hazz v Bratislave a v roku 2011 bol už vymenovaný za prezidenta hasičov
- do funkcie sa vrátil z Okresného riaditeľstva HaZZ v Malackách