Povedal to v nedeľu americký minister zahraničných vecí Antony Blinken, ktorý dodal, že provokatívne kroky Ruska na hraniciach s Ukrajinou ho znepokojujú. Informovala o tom agentúra AFP. "Musím vám povedať, že mám skutočné obavy z ruských akcií na hraniciach s Ukrajinou," uviedol Blinken v rozhovore v relácii televízie NBC s názvom Meet the Press. Podľa neho sú preto Spojené štáty vo veľmi úzkom kontakte a koordinácii so svojimi európskymi spojencami a partnermi. "Všetci zdieľame tieto obavy. Prezident Joe Biden k tomuto zaujal jasný postoj. Ak bude Rusko konať nerozvážne alebo agresívne, bude to mať následky," dodal Blinken.
Rusko nedávno presunulo svoje jednotky k hraniciam s Ukrajinou, ako aj na Krym. Hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová vo štvrtok uviedla, že Rusko má teraz pri hraniciach s Ukrajinou najviac vojakov od roku 2014. Turecké ministerstvo zahraničných vecí v piatok oznámilo, že USA vyšlú na budúci týždeň do Čierneho mora dve vojnové lode. Ozbrojený konflikt na východe Ukrajiny vypukol v roku 2014, keď Rusko anektovalo ukrajinský Krymský polostrov a časti východoukrajinského Donbasu ovládli proruskí separatisti. Kyjev a západné štáty obviňujú Moskvu z poskytovania ozbrojenej podpory donbaským separatistom, čo Rusko popiera.
Ako pripomína agentúra AFP, konflikt na východe Ukrajiny, kde žije prevažne rusky hovoriace obyvateľstvo, si vyžiadal viac ako 13.000 obetí a je problémom vo vzťahoch Moskvy so Západom. Intenzívne boje na východe Ukrajine síce v posledných rokoch utíchli, ale diplomatické riešenie postavenia oblastí na východe Ukrajiny je stále v nedohľadne. Organizácia Spojených národov považuje Krymský polostrov naďalej za súčasť Ukrajiny a Kyjev sa zaviazal, že ho jedného dňa získa späť.