V road movie čínskej režisérky Chloé Zhaoovej hrá Američanka Frances McDormandová šesťdesiat ročnú ženu, ktorá cestuje naprieč Amerikou v dodávke. Cenu BAFTA za najlepšieho herca má 83-ročný Anthony Hopkins, ktorý vo filme The Father (Otec) stvárnil starého muža zápasiaceho s demenciou. Dráma Nomadland je čiastočne fikcia o komunite seniorov na ceste naprieč Amerikou v karavane. Okrem spomínaných troch cien si od akadémie odniesla ešte cenu za najlepšiu kameru.
"To, ako zaobchádzame s našimi starými ľuďmi, hovorí veľa o tom, kto sme ako spoločnosť, a musíme to robiť lepšie," povedala Chloé Zhaoová. Tá sa po Kathryn Bigelowej v roku 2010 stala len druhou ženou, ktorá túto cenu za najlepšiu réžiu získala. Jej Nomadland je favoritom aj tohtoročných amerických Oscarov.
Film francúzskeho režiséra Floriana Zellera The Father dostal okrem ceny pre najlepšieho herca i cenu za najlepší adaptovaný scenár. Cenu za najlepší animovaný film a za najlepšiu hudbu získal film štúdia Pixar Soul (Duša). Najlepším neanglickojazyčnou snímkou sa stala satira Chlast dánskeho režiséra Thomasa Vinterberga. Najlepší pôvodný scenár mala podľa poroty čierna komédia Nádejná mladá žena, ktorá si odniesla aj ocenenie pre najlepší britský film.
Tohtoročné slávnostné udeľovanie britských filmových cien BAFTA sa z tradičného februárového dáta posunulo o dva mesiace kvôli pandémii COVID-19 a konalo sa virtuálne. Svoj plánovaný vstup do ceremoniálu v londýnskej Royal Albert Hall zrušil kvôli štátnemu smútku po piatkovom úmrtí manžela kráľovnej Alžbety II. princa Philipa jeho vnuk princ William. Prenos začal poctou princovi Philipovi, ktorý sa v roku 1959 stal prvým prezidentom akadémie.
Víťazov jednotlivých kategórií chodili na scénu oznamovať osobnosti ako herec Hugh Grant alebo herečka a speváčka Prijanka Čoprová Jonášová. Laureáti si ich ale neprichádzali osobne prevziať a v hľadisku im netleskalo žiadne publikum. O ceny BAFTA sa môže uchádzať akýkoľvek film, ktorý sa v danom roku premietal v britských kinách. Podobne ako Zlaté glóbusy sú aj ceny BAFTA vnímané ako predzvesť Oscarov, ktorí sa budú udeľovať o dva týždne.
Vlaňajší ročník britských filmových cien poznamenala kritika, že v hereckej kategórii boli nominovaní len belosi a v kategórii za najlepšiu réžiu bol nedostatok žien. BAFTA tak čelila tlaku, aby bol tohtoročný výber pestrejší. Viac ako polovica z 24 tohtoročných kandidátov neboli belosi.