Splnila si sen, no zároveň do tohto projektu napumpovala takmer všetky peniaze a dúfala, že si jej delikátne pochúťky Španieli obľúbia. Dopadlo to nad očakávania! Luciine delikatesy si Barcelončania tak zamilovali, že jej burgre sa pevne usadili v TOP 10 mesta a jej podnik napriek pandémii praská vo švíkoch. Darí sa jej dokonca tak, že otvorila tapas reštauráciu a do portfólia pridala cukráreň.
Vyštudovaná ekonómka Lucia už od 15 rokov brigádovala v gastro prevádzkach, pričom ju osud zavial aj do Španielska. Život na Pyrenejskom polostrove sa jej natoľko zapáčil, že po absolvovaní vysokej škole sa do Katalánska vrátila na intenzívny jazykový kurz a už tam ostala. „Pracovala som ako čašníčka v letovisku Costa Brava, potom som sa presunula do Barcelony, robila som v športovej agentúre a následne v realitke. Stále som však snívala o tom, otvoriť si vlastnú reštauráciu,“ prezradila sympatická hnedovláska s tým, že si uvedomovala možné riziko takého projektu pre jeho finančnú náročnosť.
Napokon však našla priestor v širšom centre a odkúpila si licenciu na podnikanie za 45-tisíc eur. Toľko nemala, ale vysnívaná reštaurácia nikdy nebola bližšie, a tak sa s priateľom Germanom Restrepom (35) rozhodli požiadať v banke o pôžičku. Napokon to vyšlo a dokonca dostali štátny príspevok na podnikanie. Priestory si svojpomocne zrekonštruovali a El Desván, po slovensky povalu, otvorili v lete 2017. „Stavila som na burgre a americký rockový štýl. Priateľ sa postavil za bar a ja do kuchyne. Verila som, že uspejeme. Všetko sme si pripravovali sami, ja som za každým hosťom prišla a porozprávala som sa s ním,“ odhalila tajomstvo úspechu krásna Lucia.
Hitom kúsok s kozím syrom
Keď však zákazníkov začalo pribúdať, musela si najať ďalších kuchárov, aj keď ona sama trávi čas v kuchyni veľmi rada. Pred pandémiou mali jej burgre taký úspech, že zákazníci boli ochotní čakať na voľný stôl aj niekoľko hodín. Niet divu, pretože mlsným jazýčkom Španielov učarovali pre nich pomerne exotické chute.
Okrem burgra s hovädzím so slaninovým lekvárom zákazníkom zachutil aj ten s trhanou krkovičkou, ktorú pripravujú 9 hodín, a chcú aj ten s kozím syrom. Pod Pyreneje tak priniesli časť tradičných chutí Slovenska. Podnikanie však Lucii skomplikovala pandémia COVID-19, no talentovaná Fiľakovčanka sa s lockdownom vysporiadala po svojom. K burgrom pridala koláče a rozbehla ďalšiu prevádzku.
„Roznášala som ich do nemocníc, či policajtom. No snažila som sa zarobiť aj predajom špeciálnych krabičiek so sladkosťami, lebo v Španielsku sme nedostali žiadnu pomoc od štátu,“ ozrejmila podnikateľka, ktorá v októbri otvorila aj tapas reštauráciu. Priestory našli neďaleko prvej prevádzky.
„Keď sme otvárali cukráreň, prišli nás podporiť všetci stáli zákazníci, ktorí neváhali stáť v rade aj tri hodiny. Keď som to videla, rozplakala som sa,“ uzavrela s úsmevom s tým, že sama pečie brownies, cookies, cheesecaky, ale aj klasické slovenské koláče, dokonca aj pečené buchty. Teraz môžu mať v Španielsku reštaurácie otvorené do 17. hodiny a ľudia si tam môžu jedlo pokojne vychutnať pri dodržaní všetkých hygienických opatrení.