Spotrebitelia si tak priplatia za pekárenské výrobky, mäso, cukor či vajcia. Dôvody nových cien sú rôzne, zväčša ide o následok pandémie a problémov, ktoré s ňou súvisia. Mäso zdražie o 10 až 12 percent, cena 10 vajec, ktoré už za posledný rok zdraželi o 6 percent, stúpne o 10 centov, cukor už ohrozuje historické cenové maximá a na cenu za pečivo si ešte musíme počkať. Určite však tiež pôjde hore.
Za vajcia si priplatíme v dôsledku vtáčej chrípky, za chlieb kvôli svetovým cenám pšenice i nižšej úrode, za mäso kvôli zvýšenému dopytu z Číny. A zrejme každý potravinár by povedal, že aj za ich zvýšené náklady na ochranné či dezinfekčné náklady v čase pandémie, či zvýšenú minimálnu mzdu.
„Ceny potravín ovplyvňuje najmä úroda, ktorá je závislá od počasia, náklady na prácu, ako príplatky za prácu v noci, cez víkend a cez sviatky, spracovanie surovín či prepravné a iné náklady. Všeobecne platí, že slabšia úroda znamená následne vyššie ceny,“ približuje dôvody analytička Lenka Buchláková z FinGo.sk. Napríklad kilogram kryštálového cukru sa dnes predáva v obchodoch za priemernú cenu 0,74 eura, no už o pár týždňov by mal atakovať maximum z roku 2017, kedy stál 0,86 eura.
Prečo ide cena hore?
Mäso, hlavne bravčové, +10 - 12%
- rast cien na nemeckej burze, ktorej vývojom sa trh riadi
- rast cien kŕmnych zmesí
- zvýšený dopyt Číny po bravčovom mäse
- medziročný nárast úrovne minimálnej mzdy na 623 eur, zvýšené náklady výrobcov
Cukor, + 16%
- obavy z horších úrod v Európskej únii, Rusku a Thajsku