Stredné školy od mája
- Od 3. mája by sa mali otvoriť už aj 1., 2. a 3. ročníky SŠ plošne. Ich otvorenie spomaľuje aj fakt, že k viacerým školám patria aj internáty, a tam sa študenti nesprávali v minulosti príliš zodpovedne. VŠ potiahnu výučbu do leta zrejme dištančne, ale o tom ešte bude ministerstvo školstva informovať.
Prijímačky na SŠ
- Zatiaľ platí, že prijímačky sa uskutočnia prezenčnou formou. Uskutočnia sa prvé dva týždne v máji. Stredná škola bude v čase prijímacích skúšok prázdna a žiaci SŠ budú doma vzdelávaní dištančne. Na skúšky budú chodiť uchádzači v malých skupinách. Pred a po skončení skúšok bude škola vydezinfikovaná.
ZUŠ Áno, CVČ nie
- Dobrou správou je, že od 12. apríla sa otvorili ZUŠ. Zatiaľ je možné však uskutočňovať iba individuálne hodiny, to znamená jeden učiteľ a jeden žiak. Platí aj povinnosť preukazovania sa testom, či už žiaka (ak ide o druhostupniara) alebo aj rodiča. Inak to je v prípade CVČ, ktorých činnosť je naďalej zakázaná a o ich otvorení sa uvažuje na začiatku mája. Ministerstvo školstva bude o tom ešte informovať.
Možnosť nechať deti doma zostáva
- Hoci bolo v minulých dňoch prezentované, že počet detí, ktoré sa nakazili v škole, sa stále zvyšuje, podľa ministra školstva Branislava Gröhlinga je to tým, že do systému sa dostáva čoraz viac žiakov. „V percentuálnom vyjadrení však stále ide zhruba len o 0,2 % žiakov a robíme všetko pre to, aby bol návrat detí do školy bezpečný,“ tvrdí Gröhling.
Rodič sa však môže rozhodnúť, že dieťa nechá doma, môže ho však ospravedlniť len na 5 dní idúcich po sebe. Na dlhšie obdobie to môže byť len po rozhodnutí riaditeľa a učiteľa. V tomto čase mu neplynie pandemická OČR. Čerpať ju môže, len ak školu zatvorí ÚVZ alebo zriaďovateľ.
Očkovanie učiteľov
- Dôležitou súčasťou návratu do škôl je aj téma očkovania učiteľov. Viac ako 50-tisíc z nich už dostalo minimálne prvú dávku. Aj keď v niektorých prípadoch boli zaznamenané nejaké reakcie, odborníci nabádajú pedagógov, nech určite druhú dávku nevynechajú. „Vedľajšie účinky by po druhej dávke mali byť menšie, prosíme učiteľov, aby druhú dávku absolvovali. Pri očkovaní je dôležité, aby bola podaná rovnaká očkovacia látka,“ vysvetľuje členka krízového štábu Elena Prokopová.
Rovnako posmeľuje profesor Vladimír Krčméry aj tých učiteľov, ktorí sa dostanú na rad v nasledujúcich týždňoch a majú strach z očkovania napríklad AstraZenecou. „Na Slovensku bolo podaných 280-tisíc dávok a mali sme 30 ťažkých reakcií, ktoré sa však neskončili trvalým poškodením zdravia,“ vysvetlil.