Ku kritikom sa najnovšie zaradila aj prezidentka Zuzana Čaputová (47), ktorú nahnevalo, že Matovič uráža slovenských vedcov a jeho kroky podkopávajú našich diplomatov. Pri takejto situácii už nevydržali mlčať ani zvyčajne zmierliví veľvyslanci. Prezidentka prišla v pondelok na návštevu Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv a SAV, kde sa zhovárala s kompetentnými, ktorí skúmali vakcínu Sputnik V. Čaputová vyjadrila podporu a plnú dôveru slovenským vedcom.
„Veľmi ma mrzí, ze koncom minulého týždňa zazneli vyjadrenia z úst ministra financií, ktoré nepriamym spôsobom vyjadrili kritiku alebo pochybnosť nad kvalitou našich inštitúcií. Považujem to za absolútne neprimerané a nesprávne,“ nechala sa počuť prezidentka. Kritizovala, že Matovičove kroky o obchádzaní našich vedcov a urážky na ich adresu oslabujú dôveru verejnosti v tieto inštúcie: „Nielen to, že oslabujú dôveru, ale spôsobujú aj verbálne ataky či dokonca vyhrážky voči ľuďom, ktorí tieto inštitúcie reprezentujú.“
Pripomenula pritom, že žiadny človek nemôže byť proti Sputniku V, pokiaľ je bezpečný a efektívny. „Ak je predmetom skúmania z maďarskej strany to isté, ako skúmali slovenské inštitúcie, chcem rozumieť, v čom má byť ten rozdiel, alebo aký benefit má byť spájaný s tým, že to budú verifikovať orgány inej krajiny,“ ozrejmila Čaputová. Matovič totiž dohodol, že Sputnik V sa bude skúmať v Maďarsku, keďže na Slovensku pre 80 % chýbajúcej dokumentácie nedokážu odporučiť očkovanie.
Poškodil obraz Slovenska v zahraničí
Peter Weiss, bývalý veľvyslanec
Eduard Kukan, exminister zahraničia
Magdaléna Vášáryová, bývalá veľvyslankyňa
V týchto dňoch sme sa stali svedkami bezprecedentného poníženia a zneváženia slovenskej diplomacie. Stalo sa tak pri organizácii a realizácii ciest ministra financií SR Igora Matoviča do Moskvy a do Budapešti. Došlo k nerešpektovaniu kompetenčného zákona a k hrubému porušeniu v medzinárodných stykoch zavedených pravidiel a diplomatických zvyklostí.
Navyše sa pán minister financií veľmi ponižujúco vyjadril voči rešpektovaným odborným inštitúciám nášho štátu. Nepochybne bol v zahraničí poškodený obraz a povesť Slovenskej republiky ako štátu a zvlášť jej výkonnej moci. Od Slovenska ako člena EÚ a NATO sa očakáva štandardné vystupovanie a súladné konanie všetkých členov vlády, ktorí majú v zahraničí reprezentovať jednotnú politiku štátu.