Pre TASR to uviedol odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR.
V rámci Európskej únie patrí Slovensko medzi krajiny s najmenšou produkciou odpadu. Priemerný Slovák vyprodukuje ročne 421 kíl komunálneho odpadu, čím sa SR zaraďuje na siedme miesto spomedzi členských štátov, tvrdí odbor komunikácie.
Posledné dáta o odpade a odpadovom hospodárstve sú z roku 2018. Podľa nich od roku 2005 po rok 2018 vzrástla produkcia komunálneho odpadu o 49,2 percenta.
Na Slovensku podľa týchto dát vzniklo spolu viac ako 12 miliónov ton odpadov. V porovnaní s rokom 2017 to predstavovalo medziročný nárast celkového vzniku odpadov v roku 2018 takmer 2 percentá.
Skládkovanie je na SR dominantnou činnosťou zhodnotenia komunálneho odpadu. Podiel skládkovaných komunálnych odpadov na celkovom nakladaní bol 53,8 percenta. Recyklácia komunálneho odpadu dosiahla v roku 2018 úroveň 38,1 percenta, vyplýva zo správy o stave životného prostredia SR v roku 2018.
Hlavným cieľom odpadového hospodárstva SR je minimalizovať negatívne účinky vzniku a nakladania s odpadmi na zdravie ľudí a životné prostredie. "Veľkou výzvou odpadového hospodárstva v SR je zastaviť nárast vzniku odpadov, a hlavne znížiť vysoký podiel skládkovania odpadov," uvádza sa v správe.