Pandemická situácia sa na Slovensku podľa väčšiny kľúčových ukazovateľov postupne zlepšuje, väčšina nemocníc hlási, že jej pribúdajú voľné lôžka a ubúdajú pacienti s covidom. Nedozrel tak už čas na to, aby sa na rad dostali aj takzvaní „bežní pacienti“? Nemocnice hovoria zborové áno, čaká sa však na definitívne rozhodnutie ministerstva zdravotníctva.
Diskusiu na túto tému nanovo odštartovala Asociácia na ochranu práv pacientov. Tá apelovala na kompetentných, predovšetkým na ministerstvo zdravotníctva, aby zvážilo situáciu a využilo to, že v nemocniciach pribúda voľných lôžok a situácia okolo koronavírusu už nie je tak napätá ako pred niekoľkými týždňami. Asociácia na plné ústa skonštatovala, že „pacienti s inými ochoreniami ako covid sú stále odsúvaní na vedľajšiu koľaj“.
Väčšia pružnosť
O vážny problém ide aj podľa Petra Visolajského, šéfa Lekárskeho odborového združenia a lekára z Fakultnej nemocnice v Nitre. Hoci v nitrianskej nemocnici už podľa neho pomerne výrazne klesol počet covidových pacientov, jednotlivé oddelenia sú stále blokované. „Očakával by som v tomto väčšiu pružnosť. Ministerstvo by mohlo reagovať rýchlejšie, lebo je veľa ľudí, ktorí na tie lôžka a na operáciu čakajú,“ tvrdí Visolajský.
Dodáva, že blokovaná je napríklad aj detská psychiatria, čo predstavuje vážny problém. Kým sú voľné lôžka a uvoľnenie trvá, mali by sme podľa neho pomôcť čo najväčšiemu počtu pacientov. Podľa aktuálneho stanoviska rezortu zdravotníctva stále zostáva v platnosti stav, keď sa poskytuje len neodkladná zdravotná starostlivosť. „Odborníci na ministerstve zdravotníctva budú v blízkej budúcnosti online rokovať so zástupcami nemocníc o aktuálnej situácii,“ reagovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.
Minister Vladimír Lengvarský hovorí, že všetko záleží na tom, koľko bude v nemocniciach pacientov. „My si musíme pozrieť mapu, stále je 75 % akútnych lôžok obsadených a vytvára to tlak hlavne na anestéziológov. Uvažujeme o tom, že sa môžu povoliť elektívne výkony, ale nemôžeme preťažiť tých ľudí,“ skonštatoval Lengvarský.
Asociácia pritom upozorňuje, že ďalšie odkladanie zdravotnej starostlivosti má za následok nielen nárast počtu zbytočných úmrtí, ale aj zhoršenie zdravotného stavu či oneskorenie diagnostiky závažných ochorení. Pacienti sa na asociáciu podľa jej prezidentky Márie Lévyovej obracajú s tým, že dlhé mesiace čakajú v bolestiach na zákrok, ktorý podľa lekárov znesie odklad. „Boli aj takí, ktorí sa, žiaľ, potrebnej zdravotnej starostlivosti už nedočkali,“ konštatuje Lévyová.