Do Tokia odcestuje sedem reprezentantov SR v športovej streľbe, zatiaľ piati majú právo štartu v rýchlostnej kanoistike, traja vo vodnom slalome, dvaja v cestnej cyklistike a po jednom v atletike, športovej gymnastike a stolnom tenise.
Mnoho ďalší ešte má možnosť zabojovať o olympijskú miestenku, pretože vo väčšine odvetví stále prebieha kvalifikačný proces a miesta budú rozdelené na plánovaných kvalifikačných turnajoch, športovci ich môžu získať splnením predpísaného limitu alebo na základe rebríčkového postavenia.
„Pôvodne sme kalkulovali, že by sa ich mohlo kvalifikovať zhruba 50 až 55. Situácia je však zložitá. Príprava mnohých našich športovcov sa v dôsledku pandémie veľmi skomplikovala. A došlo aj k zrušeniu mnohých kvalifikačných podujatí, takže sa účastníci budú oveľa viac vyberať na základe rebríčkového postavenia. Dnes to vidím tak, že budeme radi, ak vo výprave budeme mať 45 športovcov,“ cituje vedúceho slovenskej výpravy Romana Bučeka oficiálny web Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV).
Pandémia koronavírusu komplikuje Slovákom nielen kvalifikačný proces, ale aj prípravu na OH. Mnohí slovenskí športovci totiž pred Tokiom plánovali kempy v zahraničí, väčšinou priamo v Japonsku. „SOŠV dlhodobo priamo vstupuje do prípravy tréningových kempov atlétov a rýchlostných kanoistov. Atléti budú mať kemp v kampuse Meikai Univerzity v mestečku Urajasu, čo je predmestie Tokia.
Podľa posledných informácií však budú mať k dispozícii na užívanie menej športovísk, než mali mať pred rokom. Majú priletieť vo dvoch skupinách (17. a 22. júla). Jednotliví atléti by sa do Olympijskej dediny mali premiestniť až krátko pred ich súťažami. Rýchlostní kanoisti plánujú kemp v Omigawe a v Katori City v prefektúre Čiba. Tiež majú priletieť vo dvoch skupinách - 12. a 19. júla. Tieto kempy sa zdajú byť realizovateľné, ale isté je, že výpravy atlétov aj rýchlostných kanoistov na nich budú musieť splniť veľmi náročné podmienky,“ ozrejmil Buček na webe olympic.sk
Situácia sa výrazne skomplikovala reprezentantom SR vo vodnom slalome, ktorí plánovali hneď niekoľko kempov v dejisku OH. Japonci ich však kvôli pandémii zrušili. "Podľa posledných informácií umožnia vodným slalomárom zo sveta trénovať na olympijskej trati až od 1. do 19. júla. Budú však musieť bývať v hoteli a budú podliehať odlišnému režimu, než je olympijský. Oficiálne otvorenie kanála sa uskutoční až 20. júla. V tom čase už budú môcť bývať v dedine. O organizačných veciach teraz komunikujeme so zväzom,“ dodal Buček.
Pandémia ochorenia COVID-19 nekomplikuje len prípravu Slovákov, ale aj športovcov z iných krajín. A tiež plány organizátorov. O tom, ako napokon bude prestížne podujatie vyzerať, rozhodnú okolnosti, ktoré sa priebežne menia.
Isté miestenky pre Slovensko na OH v Tokiu (zdroj: SOŠV):
Športová streľba (7)
Trap aj mix trap muži (2): Erik Varga, ???
Trap aj mix trap ženy (2): Zuzana Rehák Štefečeková, ???
Skeet ženy (1): Danka Barteková
Vzduchová pištoľ muži (1): Juraj Tužinský
Vzduchová puška muži (1): Patrik Jány
Rýchlostná kanoistika (5)
K1 muži na 1000 m (1): ???
K4 muži na 500 m (4): ???, ???, ???, ???
Vodný slalom (3)
K1 muži (1): Jakub Grigar
C1 muži (1): ???
K1 ženy (1): ???
Cyklistika (2)
Cestná cyklistika muži (2): ???, ???
Atletika (1)
Chôdza na 50 km muži (1): Matej Tóth
Športová gymnastika (1)
Viacboj ženy (1): Barbora Mokošová
Stolný tenis (1)
Dvojhra muži (1): Wang Jang