Tému čiastočného znižovania trestov tentoraz otvára časť poslancov OĽaNO, ktorí reagujú na osudy ľudí, ktorým za malé množstvo zelenej rastliny hrozí 15 rokov za mrežami. Okrem nich chystá novelizáciu zákona, ktorý by prehodnotil tresty pri viacerých trestných činoch, aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (46). Nájde sa na zníženie trestov dostatok poslancov v parlamente?
Súčasné trestné sadzby v prípade držby marihuany sú v mnohých prípadoch porovnateľné s trestami za oveľa vážnejšie delikty. „Je najvyšší čas na to, aby sa tresty za držanie malého množstva marihuany znižovali,“ hovorí poslanec OĽaNO Kristián Čekovský. Hovorí, že kolegovia v OĽaNO, ktorí majú konzervatívnejšie názory, ho prekvapili svojimi humánnymi postojmi pri niektorých témach.
„Ak má ísť niekto na 15 rokov do väzenia, pretože bol opakovane prichytený s marihuanou a stretne tam ľudí, ktorí si podobný trest odpykávajú za vraždu, tak takto spravodlivosť nevyzerá,“ vysvetlil Čekovský. „Je absurdné, aby za jednu cigaretu marihuany mal človek doslova zničený život, prípadne po opakovanom delikte si odpykával aj 15-ročný trest,“ myslí si poslanec Juraj Krúpa.
Hovoria, že na stole je návrh znížiť trest maximálne na 3 roky za mrežami, čo však nepovažujú za ideál, ale možný kompromis v rámci hnutia aj koalície. Viacerí z nich by totiž privítali dekriminalizáciu, čiže namiesto basy by užívateľom hrozila len pokuta. SaS súhlasí, aby sa s trestami začalo niečo robiť.
„Myslím si, že držanie a pestovanie marihuany sa na Slovensku démonizuje, hoci napríklad konzumácia alkoholu sa úplne akceptuje. Je aj štatisticky dokázané, že tresty v slovenskej legislatíve sú vo vzťahu k marihuane prehnané a navyše sa míňajú účinku,“ povedala Jana Bittó Cigániková z SaS.
Juraj Šeliga zo Za ľudí hovorí, že je nepredstaviteľné, že za usmrtenie človeka dostane odsúdený menší trest ako ten, ktorý mal pri sebe opakovane cigaretu marihuany. Naopak, mali by sa sprísňovať tresty pre dílerov drog.