Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na ministra zdravotníctva JAR. "Dobrovoľne sme sa rozhodli pozastaviť používanie tejto vakcíny v našej krajine, kým sa dostatočne nepreskúma kauzálny vzťah medzi tvorením zrazenín a vakcínou firmy J&J," oznámil minister zdravotníctva JAR Zweli Mkhize.
Toto oznámenie spôsobí zdržanie už aj tak stagnujúcej očkovacej kampane v JAR, ktorá je v súvislosti s koronavírusom SARS-CoV-2 najviac postihnutá krajina v Afrike. JAR doteraz očkovala len americkou J&J, píše AFP.
Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) a americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) už predtým v utorok odporučili pozastavenie používania vakcíny od spoločnosti Johnson & Johnson z dôvodu možnej spojitosti so zriedkavým typom krvných zrazenín. J&J neskôr pozastavila dodávky svojej vakcíny do Európy.
Odporúčania FDA by sa podľa Mkhizeho nemali brať na "ľahkú váhu", hoci sa medzi zaočkovanými v JAR zrazeniny nevyskytli. Juhoafrická republika začala s očkovaním 17. februára. Zatiaľ zaočkovala necelých 290 000 zdravotníckych pracovníkov vakcínou od J&J. V krajine zatiaľ nehlásili výskyt žiadnych zrazenín, píše agentúra AP s odvolaním sa na vyjadrenie Mkhizeho.
Ďalšia fáza očkovania, ktorá sa zameria na pracovníkov v kritických odvetviach a osoby vo veku nad 60 rokov, sa má podľa AFP začať 17. mája. Úrady v tejto krajine už museli zrušiť plány začať očkovať s vakcínou od spoločnosti AstraZeneca potom, ako štúdie zistili, že táto očkovacia má menšiu účinnosť proti juhoafrickému variantu vírusu, ktorý v JAR prevláda.
JAR si zatiaľ zabezpečila dodanie 31 miliónov dávok vakcíny od J&J a 30 miliónov dávok očkovacej látky od spoločností Pfizer a BioNTech, ktoré však ešte dodané neboli. Ďalších 1,2 milióna dávok vakcín táto krajina dostane prostredníctvom medzinárodného programu COVAX. Nešpecifikované množstvo dodá Africká únia (AÚ).