Tento fakt predstavuje riziko prenosu nákazy nielen na lekára, ale aj celého dentálneho tímu. Ako pre TASR to povedala špecialistka externej komunikácie Slovenskej komory zubných lekárov (SKZL) Lujza Hanová, zubní lekári nemajú možnosť vidieť takéto diagnózy ani v systéme eZdravie.
Poukázala na to, že na Slovensku by malo žiť takmer 10.000 ľudí pozitívnych na HIV, no štatistiky hovoria približne len o 1900 pacientoch. "Je jednoznačne dokázané, že prvé zmeny u seropozitívnych pacientov sa vyskytujú v ústnej dutine a sú založené na zmene pomeru zloženia mikroorganizmov. Zároveň v počiatočnom štádiu zmeny na tkanivách ústnej dutiny nemajú typický klinický obraz, prejavujú sa ako mnohé iné, najmä zápalové zmeny," povedala Hanová s tým, že pacienti najmä pri včasnej diagnostike základného ochorenia potrebujú neustálu starostlivosť, najmä znížiť riziko pôsobenia infekcie.
SKZL pripomína, že zubný kaz a zápalové ochorenia parodontu sú chronické neprenosné infekčné ochorenia. Je však dokázané, že ich prevencia a včasná liečba eliminujú komplikácie, najmä terapeutické riešenia chirurgickou metódou. "Zmeny v ústnej dutine, napríklad u HIV infikovaného pacienta, sú mnohotvárne a vyžadujú vedomosti a skúsenosti, ktoré zahŕňa špecializačná certifikovaná príprava z ochorení ústnej sliznice," zdôraznila.
Zubní lekári nemajú osobitnú právnu úpravu, ktorá by upravovala ich postup pri ošetrovaní pacientov, ktorí môžu byť nositeľmi prenosných ochorení. Komora doposiaľ neeviduje žiadnu sťažnosť na odmietnutie ošetrenia, napríklad HIV pozitívneho pacienta, hoci podľa SKZL sú indície, že sa tak deje.